Czy parking szpeci reprezentacyjną część Szczecina? Aktywiści chcą jego likwidacji

2020-02-18 7:54 gk
Jasne Błonia
Autor: Google Earth Jasne Błonia

"Parking wprowadza chaos przestrzenny i zaburza widok na Pomnik Czynu Polaków" - tak twierdzą przedstawiciele Szczecińskiego Ruchu Miejskiego i wnioskują o jego... likwidację. Kilka dni temu do urzędu miasta trafił wniosek w tej sprawie.

Parking przy ul. Piotra Skargi rzeczywiście znajduje się w dość niefortunnym miejscu, bo dosłownie na samym środku osi widokowej między urzędem miasta i Pomnikiem Czynu Polaków. Miejsce jest jednak bardzo oblegane przez kierowców nie tylko ze względu na dogodną lokalizację, blisko atrakcji turystycznych, ale również ze względu na to, iż nie jest objęty Strefą Płatnego Parkowania. Korzystają na tym zarówno urzędnicy z magistratu jak i interesanci, którzy kosztem krótkiego spaceru przez Jasne Błonia unikają opłat za postój.

Przeciwko parkingowi przemawia jego położenie, które ma duży wpływ na krajobraz, jednak ważnym argumentem za jego pozostaniem jest deficyt miejsc postojowych w okolicy i brak możliwości stworzenia innego parkingu w zamian.

Miasto jeszcze nie odniosło się do wniosku. SRM nie zamierza jednak na tym poprzestać. W sprawie parkingu na Jasnych Błoniach organizacja planuje złożyć również pismo do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.