Dostałeś SMS-a od firmy Enea? UWAŻAJ! To może być próba oszustwa!

2020-01-08 7:38 gk
SMS
Autor: relaxhotels / CC0 / pixabay.com

Przedstawiciele Enei ostrzegają przed oszustami podszywającymi się pod spółkę energetyczną, która dostarcza m.in. prąd do mieszkańców Szczecina. Ktoś w imieniu firmy wysyła SMS-y, które zawierają niebezpieczną zawartość.

Enea informuje, iż "nie wysyła do swoich klientów SMS-ów zawierających link, który przekierowuje na fikcyjną stronę banku w celu dokonania przelewów czy doładowania". Wejście na taką stronę i zalogowanie się może mieć przykre konsekwencje w postaci kradzieży danych, a co za tym idzie - pieniędzy z konta bankowego.

Z informacji przekazanych przez przedstawicieli firmy Enea, przedsiębiorstwo ma inny sposób informowania swoich klientów o sposobie płatności. Dowiadujemy się, że wiadomości SMS zawierają jedynie link do o strony Elektronicznego Biura Obsługi Klienta (www.ebok.enea.pl).

Osoby, które otrzymały SMS z ponagleniem zapłaty oraz z linkiem do strony internetowej na której można dokonać wpłaty, powinny skontaktować się z przedstawicielami firmy Enea pod nr tel.: 6111 111 111.

Przed oszustami podszywającymi się pod firmę Enea, ostrzega również zespół CERT Orange.

"Jeśli macie prąd z @Grupa_Enea, bardzo uważnie czytajcie wszystkie maile z fakturami. Przez ostatnie dni obserwujemy nawał #phishing.ów, podszywających się pod Eneę, blokujemy, co możemy" – czytamy na Twitterze.