Europejska Noc Naukowców już po raz siódmy w Szczecinie! Mnóstwo atrakcji dla całych rodzin!

2019-09-12 8:10

Pokazy, warsztaty i wykłady przygotowane przez naukowców z ZUT-u i edukatorów z największych centrów nauki z całej Polski, a także spotkanie z autorami popularnonaukowego bloga „Crazy Nauka” - to tylko część atrakcji, jakie czekają na szczecinian podczas siódmej edycji Europejskiej Nocy Naukowców, która odbędzie się w dniach 27-28 września.

Podczas dwudniowego wydarzenia na mieszkańców Szczecina czeka szereg inspirujących atrakcji adresowanych dla całych rodzin, przybliżających temat świata nauki, z którym mamy do czynienia każdego dnia. Tradycyjnie ZUT przygotował program dla szkół podstawowych i szkół średnich. Zapisy na zajęcia, warsztaty i pokazy zostaną uruchomione 9 września.

– Europejska Noc Naukowców to dla Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie szansa, by przybliżyć dzieciom, młodzieży i dorosłym zawód naukowca. Podczas tego wyjątkowego wydarzenia prezentowane są różne dyscypliny naukowe, zarówno nauki ścisłe, przyrodnicze, jak i artystyczne. Impreza zapewnia zwiedzającym bogactwo pokazów, doświadczeń i prezentacji. W tym roku poszliśmy o krok dalej i zaprosiliśmy do współpracy centra nauki, które rozsiane są po całej Polsce – wyjaśnia Kinga Wełyczko, kierownik Biura Promocji ZUT w Szczecinie.

Na dziedzińcu ZUT-u przy al. Piastów 17 stanie naukowe miasteczko, w którym odbędą się pokazy przygotowane przez pracowników i studentów ZUT-u, oraz edukatorów z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu i Centrum Leonardo da Vinci w Chęcinach pod Kielcami. Punktualnie o godz. 17:00 rozpoczną się pokazy, doświadczenia i wspólna zabawa. Na scenie oprócz prezentacji wszystkich wystawców, pojawi się Maria Skłodowska – Curie, z którą zwiedzający będą mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

O godz.20:00 odbędzie się pierwszy szczeciński stand – up naukowy. Podczas pojedynku zmierzą się ze sobą naukowcy ze Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki w Warszawie - dr Monika Koperska, oraz dr Mariusz Gogól.

W budynku Centrum Dydaktyczno – Badawczego Nanotechnologii ZUT w Szczecinie, w godz. 15:00-21:00 będą dostępne dwa stanowiska przygotowane przez młodzież ze Stowarzyszenia Pogoń Plastik. W punkcie adopcji roślin mieszkańcy Szczecina będą mieli okazję zostawić rośliny, którymi nie są w stanie dłużej się opiekować, albo - przeciwnie - przygarnąć nowe. Każda pozostawiona roślina dostanie imię. Zamiast anonimowej, „niechcianej rośliny” zainteresowani będą mogli adoptować Franka, Staszka czy Gustawa. Kolejną atrakcją przygotowaną przez organizatorów, będzie punkt wymiany foliówek na materiałowe torby, które są bardziej przyjazne środowisku.

Głównym punktem programu będzie spotkanie ze słynnymi blogerami z popularnonaukowego bloga - „Crazy Nauka”. Ola i Piotr Stanisławscy podczas swoich prelekcji poruszą temat fake newsów w nauce i podpowiedzą w kilku prostych krokach jak ograniczyć - bez ogromnych wyrzeczeń i poświęceń, swój ślad węglowy.

Impreza odbędzie się 27 września (piątek), w godzinach 17:00 – 22:00, oraz 28 września (sobota), w godzinach 12:00 – 18:00 na dziedzińcu ZUT-u, oraz w Centrum Dydaktyczno – Badawczym Nanotechnologii ZUT w Szczecinie. Wszystkie atrakcje przygotowane przez organizatorów są bezpłatne.

Szczegółowy program wydarzenia znajduje się na stronie nocnaukowcow.eu.

Europejska Noc Naukowców

i

Autor: mat.prasowe