Koronawirus. Zachodniopomorscy przedsiębiorcy biją na alarm! Zbliża się fala zwolnień!

2020-04-06 17:12 gk

Widmo ogromnego bezrobocia jest coraz bardziej realne. Ponad 60 procent zachodniopomorskich przedsiębiorców planuje redukcje zatrudnienia z powodu pandemii koronawirusa. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez Związek Pracodawców Pomorza Zachodniego.

Sytuacja firm na Pomorzu Zachodnim jest obecnie bardzo trudna. Niemal sto procent przebadanych pracodawców zadeklarowało, że COVID-19 wpłynął na funkcjonowanie przedsiębiorstw z czego aż 82 procent bardzo poważnie odczuwa skutki pandemii koronawirusa. Praca zdalna, która mogłaby być ratunkiem dla wielu firm nie jest możliwa we wszystkich przedsiębiorstwach. Ponad połowa (58 procent) ankietowanych pracodawców nie ma sposobności wykonywania i delegowania obowiązków poza firmą.

Czytaj też: Lekarz przez telefon wystawi ci zwolnienie i receptę. Jak to działa?

Związek Pracodawców Pomorza Zachodniego zapytał 320 firm o skutki pandemii i skalę problemów w poszczególnych branżach. O czym jeszcze się dowiedzieliśmy?

Więcej niż 40 procent zachodniopomorskich przedsiębiorstw będzie zmuszona zredukować wymiar czasu i pracy i płacy. Ponad 60 procent firm obawia się przede wszystkim anulacji zamówień, które już zostały przyjęte, zaledwie 1 procent obawia się braku klientów, co oznacza, że chętnych na produkty i usługi nie brakuje, natomiast brakuje możliwości ich wykonywania i sprzedaży w czasie epidemii. Prawie 60 procent pracodawców nie skorzysta z żadnego z rozwiązań oferowanych w tzw. Tarczy antykryzysowej. Natomiast 30 procent ankietowanych pracodawców planuje czasowo zawiesić działalność.

Problemy dotyczą głównie mikro i małych przedsiębiorstw (ponad 70 procent ankietowanych to mikro przedsiębiorstwa – zatrudniające mniej niż 9 osób i 20 procent - małe, zatrudniające mniej niż 50 osób). Według ankiety najbardziej poszkodowane są firmy z branży usługowej, handlowej, produkcyjnej, turystycznej.

Alarmujący jest również sygnał, że część badanych zapytanych o to co zamierza zrobić w danej sytuacji nie opowiedziało się za żadnym z przygotowanych rozwiązań, ponieważ nie wie jakie działania podjąć, aby utrzymać biznes na rynku pracy. Wśród tych odpowiedzi padały takie określenia jak: „Nie wiem, co robić”, „Splajtuję”, „Powieszę się”, „Nie mam pojęcia, tylko czas pokaże”, „Nie mam pomysłu”.

Czytaj też: TU KUPISZ "Super Express" w trakcie kwarantanny!

Związek Pracodawców Pomorza Zachodniego przeprowadził badanie online w dniach 27.03-02.04.2020 r. (po ogłoszeniu Tarczy Antykryzysowej) na próbie 320 przedsiębiorców z województwa zachodniopomorskiego. Wyniki całej ankiety dostępne na stronie www.pracodawcy.biz.

Super Raport 6 IV (Haidar, Czarnecki)

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.