Pozostały po niej tylko schody... Historia dawnej kaplicy na Cmentarzu Centralnym [GALERIA]

2019-10-31 10:43

Cmentarz Centralny w Szczecinie to miejsce, w którym możemy spotkać nie tylko unikatowe okazy drzew i krzewów, ale także interesujące budowle, do których niewątpliwie możemy zaliczyć bramę główną czy znajdującą się nieopodal kaplicę. Nie każdy jednak wie, że na szczecińskiej nekropolii znajdowała się jeszcze jedna kaplica, która niestety nie przetrwała do dnia dzisiejszego. Jej pozostałości rozebrano blisko trzy dekady temu, a jedyną pamiątką po dawnej budowli są prowadzące kiedyś do niej schody.

Modernistyczna kaplica cmentarna znajdowała się w zachodniej części cmentarza, przy alei Leszczynowej, nieopodal bramy przy obecnej Szkole Salezjańskiej. Prosta w formie, kubiczna, ceglana budowla powstała w latach 1928-1930.

Kaplica uległa zniszczeniom podczas II wojny światowej, jednak po jej zakończeniu nie zdecydowano się na odbudowę. Ruiny kaplicy straszyły przez kolejne 30 lat i dopiero w połowie lat 80. XX zdecydowano o ich rozbiórce.

Miejsce, w którym znajdowała się kaplica, obecnie niewiele różni się od reszty cmentarza. W miejscu ruin powstała kolejna kwatera z gęsto rozmieszczonymi grobami, a jedynym śladem po dawnej kaplicy jest otaczający ją kiedyś szpaler lip, kaskadowa skarpa, na której zamiast rabat kwiatowych znajdują się groby, a także dwa rzędy schodów znajdujące się od strony przepływającego przez cmentarz strumyka.