Przestępcy próbowali oszukać starszą panią. Czujność pracownika banku utrzegła ją przed utratą OGROMNYCH pieniędzy!

2019-09-04 14:41 gk
Pieniądze
Autor: Grzegorz Kluczyński

Wspólne działania pracowników banku i policjantów ze Szczecinka pozwoliły na zatrzymanie przestępców, którzy próbowali oszukać starszą kobietę. W grę wchodziły ogromne pieniądze.

We wtorek po południu, do 68-letniej mieszkanki Szczecinka zadzwonił telefon. Mężczyzna podawał się za funkcjonariusza CBŚP. Przedstawił się, podał numer swojej legitymacji służbowej i poinformował kobietę, że jej oszczędności w banku są zagrożone, ponieważ działa w nim grupa pracowników, która udostępniła skan jej dowodu osobistego i numer konta bankowego oszustom. Później rozpoczęła się trwająca 3 godziny rozmowa, która miała na celu ostatecznie nakłonić kobietę do podjęcia decyzji, by "uchronić" zgromadzone na koncie przez kobietę środki, czyli przekazać je rzekomym policjantom. Seniorka uległa namowom i zaczęła dokonywać przelewów.

Na szczęście czujność pracownika jednego ze szczecineckich banków pozwoliła zablokować kolejne przelewy, które raz za razem wykonywała kobieta będąca w stałym kontakcie z oszustami. Pracownicy banku mając podejrzenie, że niecodzienne zachowanie kobiety oraz okoliczności mogą mieć związek z faktem, że padła ona ofiarą oszustwa „na wnuczka” szybko o fakcie powiadomili policję.

Mundurowi pojawili się w banku zaraz po tym, jak kobieta po raz kolejny wróciła do banku robiąc awanturę, że jej konto bankowe zostało zablokowane.

Kryminalni ustalili, że kobieta na żądanie oszustów wykonała przelew o wartości 40 tysięcy złotych. Jej pomoc miała ułatwić przeprowadzenie akcji i zatrzymanie oszustów. Kobieta instruowana przez telefon krok po kroku wykonywała polecenia funkcjonariusza CBŚP, którego dane sprawdziła pod numerem alarmowym. Wybierając numer alarmowy kobieta nie upewniła się czy poprzednie połączenie zostało zakończone i w konsekwencji ciągle rozmawiała z oszustem, który potwierdził dane osobowe funkcjonariusza CBŚP. Kobieta utworzyła konto bankowe z dziennym limitem zwiększonym do 100 tysięcy złotych. Wszystkie dane do konta oraz hasło przekazała oszustom. W sytuacji jakichkolwiek trudności w banku każdorazowo kobieta otrzymywała komplet informacji co ma mówić i jak postępować. Tylko dzięki czujności pracownikom kolejne przelewy o wartości 20 tysięcy i 10 tysięcy zostały zablokowane.

Trudności z realizacją przelewów sprowadziły po raz kolejny kobietę z powrotem do banku, gdzie czekali już na nią kryminalni chcąc wyjaśnić kobiecie, że policja nigdy nie prosi obywateli o pieniądze oraz wsparcie finansowe i dlatego wszyscy mają podejrzenie, że padła ofiarą przestępstw metodą „na wnuczka”. Dzięki aktywnej współpracy policji i pracowników banku udało się zapobiec utracie oszczędności życia.