Przygnębiający widok w centrum Szczecina. "Maciuś" znika z pejzażu miasta [ZDJĘCIA, WIDEO]

2020-02-15 19:30 gk
Maciuś znika z pejzażu Szczecina
Autor: Grzegorz Kluczyński Wyburzanie Szkoły Podstawowej nr 54 w Szczecinie

Przez dziesiątki lat kształciła kolejne pokolenia młodych szczecinian. Jak w każdej szkole, panował w niej gwar, a wokół niej biegały grupy dzieci. Pewnego dnia budynek opustoszał i nastała cisza. Legendarny "Maciuś" przy ulicy Bałuki (wcześniej Obrońców Stalingradu) przechodzi do historii. Trwa wyburzanie budynku dawnej szkoły.

Szkoła Podstawowa nr 54 im. Janusza Korczaka funkcjonowała przy ówczesnej ulicy Obrońców Stalingradu od 1960 roku. Potoczna nazwa "Maciuś" pochodziła od imienia głównego bohatera książki patrona szkoły. Przed budynkiem stał również charakterystyczny pomnik Króla Maciusia I.

O tym, że szkoła ma zostać zlikwidowana, mówiło się od lat. Było to związane z wielkimi planami rewitalizacji śródmiejskich kwartałów, której historia sięga lat 90. XX wieku i która nie została dokończona do dnia dzisiejszego. Ostatecznie 2012 roku zdecydowano o zmianie siedziby szkoły. Placówka została przeniesiona na ulicę Rayskiego, a budynek opustoszał.

Przez kilka lat gmach szkoły stał pusty i popadał w coraz większą ruinę. Wielokrotne włamywali się do niego bezdomni i złomiarze. Budynek padał również ofiarą wandali, był również kilkakrotnie podpalany.

Miasto kilka razy przymierzało się do zbycia nieruchomości, jednak udało się to dopiero w 2019 roku. Na początku 2020 roku rozpoczęto rozbiórkę opuszczonego budynku

W przyszłości w miejscu dawnego "Maciusia" mają powstać nowe budynki mieszkalno-usługowe. Ich wygląd i funkcja budzą wiele emocji. Części szczecinian nie podoba się m.in. to, że formą nie będą nawiązywać do okolicznej zabudowy, a dość atrakcyjna część Śródmieścia stanie się kolejnym osiedlem-sypialnią, z "apartamentami" o wielkości przeciętnych kawalerek.

Jak będzie w rzeczywistości? Okaże się w ciągu najbliższych kilku lat.