Remontują fontannę w centrum Szczecina. Naprawa będzie kosztowała prawie milion złotych!

2020-02-14 22:07 gk
Remont fontanny na placu Zwycięstwa
Autor: Grzegorz Kluczyński

Od kilku dni na terenie wokół fontanny przy kościele garnizonowym trwają prace budowlane. Kilka dni temu rozpoczął się remont wodotrysku, który zaledwie kilka lat po uruchomieniu, przestał działać.

Fontanna na placu Zwycięstwa przez kilka miesięcy będzie modernizowana. Zakres prac obejmuje uszczelnienie niecki, w której pojawiło się pęknięcie. Stanie się to po zdjęciu powłoki ochronnej.

- Dodatkowo basen uszczelniony będzie także od wewnętrznej strony - tłumaczy Andrzej Kus z Zakładu Usług Komunalnych w Szczecinie. Powłoka chwilowo zniknie również z dna, z podpór kładki oraz z pylonów. Wszystkie elementy fontanny zostaną wtedy dokładnie oczyszczone.

Dno fontanny zostanie wyprofilowane, a metr nad nim znajdzie się zabezpieczenie przed wpadnięciem do głębokiej części niecki. Będzie to znajdująca się 70 centymetrów poniżej lustra wody siatka z tworzywa sztucznego. Na ścianie fontanny znajdą się natomiast drabinki pozwalające na ewentualne wydostanie się z wody.

Szklane tafle znajdujące się na pylonach, po odczyszczeniu, zostaną ponownie zamontowane. Zmieni się jednak sposób ich montażu. Będą one na zawiasach. Dzięki temu, w każdej chwili będzie można je otworzyć i wyczyścić. Podtrzymywał je będzie specjalny stojak z regulowaną wysokością.

Oczyszczona zostanie kładka znajdująca się na środku fontanny. Zamontowane będą także nowe siedziska ławek wykonane z tworzywa sztucznego.

Całość kosztować będzie blisko 956 tysięcy złotych. Remont powinien zakończyć się do 29 maja.