Szczecińscy radni przekazali działkę kościołowi. Mieszkańcy chcą unieważnienia uchwały

2020-02-27 8:12 gk
W tym miejscu ma powstać piąty kościół w okolicy
Autor: Google Earth W tym miejscu ma powstać piąty kościół w okolicy

We wtorek szczecińscy radni przegłosowali uchwałę dotyczącą bezprzetargowego wydzierżawienia działki na osiedlu Nad Rudzianką pod budowę kościoła. Zrobili to mimo licznych protestów mieszkańców, którzy zamiast piątej świątyni w promieniu 2 kilometrów, woleliby w tym miejscu park lub przedszkole. Mieszkańcy jednak nie składają broni i zamierzają wysyłać wnioski do wojewody o unieważnienie kontrowersyjnej uchwały. Jednym z argumentów jest niedopełnienie wszystkich formalności, przez co może być ona niezgodna z prawem.

O sprawie zrobiło się głośno już kilka miesięcy temu. Mieszkańcy okolicznych osiedli byli przeciwni budowie kolejnego kościoła w prawobrzeżnej części Szczecina, w rejonie ulic Gwarnej i Romantycznej. Ich zdaniem, w najbliższej okolicy znajdują się już cztery świątynie, które świecą pustkami i że zamiast budowy piątego kościoła w promieniu 2 kilometrów, teren powinien zostać przeznaczony na cele oświatowe i rekreacyjne, np. park lub plac zabaw dla dzieci lub żłobek i przedszkole, gdyż właśnie takich miejsc najbardziej brakuje.

Radni jednak zrobili po swojemu i przegłosowali uchwałę. Za przekazaniem działki głosowali wszyscy radni PiS i czterech przedstawicieli Bezpartyjnych. Kościół zapłaci za dzierżawę wartej półtora miliona złotych działki o powierzchni prawie 6 tys. metrów kwadratowych niewiele ponad 333 złote miesięcznie.

Mieszkańcy chcą unieważnienia uchwały

Zdaniem Igora Podeszwika z inicjatywy "Nowy Szczecin" uchwała może okazać się niezgodna z prawem, ponieważ nie dopełniono wszystkich formalności.

"Zgodnie ze Statutem Miasta Szczecin, projekt uchwały spełniający wymogi formalne przewodniczący rady kieruje do radnych wraz z porządkiem obrad w celu zaopiniowania przez komisje i ewentualnie zgłoszenia poprawek do projektu (§ 18 ust. 6 Regulaminu Rady Miasta). Projekt uchwały w sprawie bezprzetargowego wydzierżawienia gruntów na osiedlu „Nad Rudzianką” nigdy nie został skierowany do komisji celem zaopiniowania. Radni nie mieli możliwości zgłoszenia poprawek. Komisja ds. Budownictwa i Mieszkalnictwa wyraziła tylko zgodę na bezprzetargową dzierżawę gruntów (pozaustawowy wymóg narzucony uchwałą z 1997 roku) – nie było to jednak opiniowanie projektu uchwały" - czytamy na facebookowym profilu "Nowego Szczecina".

Miejski aktywista zachęca do wysyłania do wojewody wniosków o unieważnienie uchwały, która budzi tyle emocji. Dostępny jest także wzór wniosku, który można wypełnić i wysłać przez ePuap, mailem lub złożyć osobiście w urzędzie wojewódzkim

Przypomnijmy, w województwie zachodniopomorskim na msze święte uczęszcza zaledwie 25 procent mieszkańców, co stawia nas na ostatnim miejscu zestawienia sporządzonego przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego.

Zakazane Miejsca osiedle Dudziarska

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.