Szczegóły, które przybliżą sukces w czasie rozmowy kwalifikacyjnej

2019-11-08 7:00 Artykuł Sponsorowany
Szczegóły, które przybliżą sukces w czasie rozmowy kwalifikacyjnej
Autor: mat.prasowe

Dostałeś upragnione zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Pierwszy etap selekcji kandydatów przeszedłeś pomyślnie. Co zrobić, aby dobrze wypaść w kolejnym? Prezentujemy kilka wskazówek, o których warto pamiętać.

Poznaj swojego pracodawcę

Na większości rozmów kwalifikacyjnych padają pytania w rodzaju: „co wiesz na temat naszej firmy? Dlaczego zdecydowałeś się aplikować właśnie do nas?” Wielu kandydatów na pracowników niewiele wie o swoim przyszłym pracodawcy. Oczywiście nie musisz znać wewnętrznych procedur i szczegółów przyszłych obowiązków, jednak dobrze byłoby orientować się, do jakiego przedsiębiorstwa kandydujesz. Staraj się opowiadać swobodnie i naturalnie. Wyrecytowanie jednym tchem wyuczonego na pamięć tekstu nie wywoła dobrego wrażenia.

Weź notatnik i przybory do pisania

Być może jest to oczywiste, jednak wiele osób zapomina o zabraniu na rozmowę kwalifikacyjną notatnika i przyborów piśmienniczych. Zadbaj, aby mieć przy sobie ten zestaw. Podkreślisz z jego pomocą swoje zaangażowanie i przygotowanie do spotkania rekrutacyjnego. Dzięki temu zanotujesz także ważne dla Ciebie kwestie. Notatki mogą okazać się cenne, bo często pod wpływem związanych z rekrutacją emocji możesz zapomnieć istotne informacje. Zapisywanie ważnych rzeczy pomoże się rozluźnić. Ma to też pewien korzystny psychologiczny wpływ. Otóż osoba prowadząca rozmowy kwalifikacyjne prowadzi notatki. Jeśli również będziesz to robić, zmniejszysz panujący między wami dystans.

Szczegóły, które przybliżą sukces w czasie rozmowy kwalifikacyjnej
Autor: mat.prasowe

Przygotuj zestaw pytań

Nieodłącznym elementem każdej rozmowy w sprawie pracy jest czas na Twoje pytanie do osoby zajmującej się rekrutacją. Najgorsze, co możesz w tej sytuacji zrobić, to nie mieć żadnych pytań. Może świadczyć to o braku Twojego zaangażowania i zainteresowania przyszłym miejscem pracy. Aby nie stresować się w momencie, gdy rekruter poprosi Cię o zadanie pytań, zapisz je sobie wcześniej. Jeśli robiłeś notatki w czasie trwania rozmowy kwalifikacyjnej, możesz do nich zajrzeć. Na tej podstawie znacznie łatwiej będzie wymyślić dobre pytania.

Dobrze wykorzystaj mowę ciała

Jednym z elementów komunikacji jest mowa ciała. W czasie rozmowy kwalifikacyjnej możesz wykorzystać ją, aby dobrze się zaprezentować. Jeśli w czasie powitania wymienisz z rekruterem uścisk dłoni, pamiętaj by nie podawać tzw. „martwej ryby” ani nie ściskać zbyt mocno. Siedź wygodnie w otwartej, lekko rozluźnionej pozycji. Nie unikaj kontaktu wzrokowego. Staraj się patrzeć rozmówcy w oczy.