Takich ryb nie spotkamy w Polsce i Europie... ale zobaczymy je w Szczecinie! [ZDJECIA]

2020-02-13 8:44 gk
W Szczecinie powstało wyjątkowe muzeum ichtiologiczne
Autor: Adam Tański

Ryby z całego świata w jednym miejscu - tak będzie wyglądało wyjątkowe muzeum, które od czwartku zacznie funkcjonować w Szczecinie. Tajemnice mórz i oceanów będą dostępne na Wydziale Nauk o Żywności i Rybactwa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu w Szczecinie.

Ekspozycja obejmie prawie tysiąc eksponatów zwierząt wodnych w tym unikatowe gatunki, których nie spotkamy w Polsce i Europie, a w podziemiach mieścić się będą sale akwarystyczne z rybami słodkowodnymi i morskimi z całego świata. Wszystkie zbiory, które znalazły się w muzeum przez kilkanaście lat gromadzili pracownicy wydziału, podczas wypraw naukowych po całym świecie. Obecną aranżacją i odnowieniem zbiorów zajęli się m.in. prof. Beata Więcaszek, prof. Juliusz Chojnacki, dr inż. Sławomir Keszka oraz prof. Adam Tański.

- To muzeum będzie obowiązkowym punktem dla studentów naszego wydziału, ale nie tylko - mówi opiekun muzeum prof. Adam Tański. - Będziemy zapraszać do nas uczniów ze szczecińskich liceów oraz podstawówek, by poznali prawdziwe oblicze mórz i oceanów. Będzie to również świetna okazja do tego, by pokazać, szczególnie licealistom, co może im zaoferować nasz wydział.

Jakie wystawy będzie można zobaczyć w akademickim muzeum?

Pierwsza z nich ma być poświęcona rekinom świata. W specjalnie przygotowanych gablotach zobaczymy rekina młota, kosogona żarłacza, kolenia, mustela, płaszczki z narządami elektrycznymi i korale w naturalnej scenerii – tłumaczy prof. Beata Więcaszek, która opracowywała projekty wystaw w muzeum. Tu także znajdziemy złowionego w okolicach Nowej Funlandii w 1971 roku rekina polarnego, który mierzy 4 metry.

W innym miejscu zobaczymy zbiory ryb, które pokonują tysiące kilometrów, by odbyć tarło m.in. węgorze europejskie oraz minogi morskie – gatunki obecnie skrajnie zagrożone w basenie Morza Bałtyckiego.

- W kolejnych gablotach znalazły się eksponaty naukowców z Wydziału Nauk o Żywności i Rybactwa ZUT, którzy uczestniczyli w badaniach Antarktydy. - Będą o nich opowiadały pięknie ilustrowane zdjęcia przyrody oraz niezwykłe eksponaty z półkuli południowej m.in. 4-metrowa szczęka wieloryba humbaka – mówi uczestnik wypraw prof. Juliusz Chojnacki.

Oprócz tego na wystawie organizowanej przez wydział, będzie można obejrzeć laboratoryjną wylęgarnię ryb oraz akwaria z rybami morskimi i słodkowodnymi m.in. błazenkami, pielęgnicami, rogatnicami i szpadelkami.

Uroczyste otwarcie muzeum odbędzie się w czwartek o godz. 13:00, w budynku uczelni przy ul. Kazimierza Królewicza 4 w Szczecinie.