Wyjątkowa mozaika ozdobi kolejne szczecińskie podwórko! Będzie OGROMNA!

2019-11-12 12:30 gk
Mozaika Podwórko
Autor: Oswajanie Sztuki

Pierwszy był "Kosmos", później pojawiła się "Miłość", a teraz przyszła pora na "Podwórko". I to właśnie na jednym ze szczecińskich podwórek pojawi się kolejna mozaika, która sprawi, że przestanie ono być szare i smutne. Już w najbliższą niedzielę odbędzie się odsłonięcie kolejnego ceramicznego dzieła.

Za najnowszą szczecińską mozaiką stoją artyści i animatorzy ze Stowarzyszenia Oswajanie Sztuki i kolektywu Dobre Praktyki. To oni od jakiegoś czasu przywracają zapomnianą mozaikową tradycję, ozdabiając schowane w czeluściach Śródmieścia podwórka wyjątkowymi obrazkami stworzonymi z ceramicznych resztek. Nie są to reprezentacyjne i łatwo dostępne przestrzenie, ich realizatorzy specjalnie wybierają takie, które nie tylko mogą zostać przy pomocy artystycznych działań upiększone, ale też zyskać nową, sąsiedzką funkcję.

- Wybieramy zapomniane, pomazane wulgaryzmami i mową nienawiści ściany, które następnie stają się nośnikiem nowego, bardziej pozytywnego komunikatu” – tłumaczy Paulina Stok-Stocka z Oswajania Sztuki, inicjatora całego przedsięwzięcia.

Mają na swoim koncie już dwie ozdobione ściany – jedną za dawnym kinem Kosmos, w kwartale między al. Wojska Polskiego i ul. Krzywoustego, drugą w podwórku przy ul. Bałuki 17. Mozaiki powstają w dialogu z mieszkańcami, bo każdorazowo dziewczyny z kolektywu Dobre Praktyki przygotowują 3 projekty, inspirowane historią danego miejsca, z których następnie okoliczni mieszkańcy i użytkownicy przestrzeni wybierają ten do realizacji. Dlatego na ścianach pojawiły się już nawiązania do przestrzeni kosmicznej, a także wielkie hasło: miłość.

Teraz czeka nas odsłonięcia kolejnej, największej jak do tej pory mozaiki. Na ponad 20 metrach kwadratowych powstało wyjątkowe "Podwórko", czyli projekt wybrany przez mieszkańców.

- Spotkaliśmy się tam zresztą z bardzo ciepłym przyjęciem – mówi Ada Krawczak z Oswajania Sztuki i kolektywu Dobre Praktyki. – Dlatego teraz chcemy się odwdzięczyć i zapraszamy zarówno sąsiadów, jak i wszystkich mieszkańców Szczecina na odsłonięcie wspólnego dzieła. Tym bardziej, że jego realizacja była możliwa dzięki wszystkim, którzy oddali swój głos na naszą inicjatywę konkursie w ramach Programu Społecznik, bo to z tego źródła uzyskaliśmy środki.

Już wkrótce młodsza siostra "Kosmosu" i "Miłości" oficjalnie ujrzy światło dzienne. Lokalizacja pozostawała do tej pory tajemnicą, dlatego uczestnicy wydarzenia wspólnie ruszą pod właściwy adres.

- Spotykamy się w niedzielę, 17 listopada, o godz. 13:00 przy ul. Kazimierza Pułaskiego 10, pod budynkiem Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT. Stamtąd przejdziemy wspólnie na "Podwórko". Będziemy wdzięczni za punktualne przybycie i mamy nadzieję, że będziecie z nami! – zachęcają dziewczyny.