Wymiana kas fiskalnych, "Mały ZUS", nowe podatki... O czym debatowali przedstawiciele szczecińskiego biznesu?

2020-01-17 18:05 gk

W czwartek, podczas spotkania noworocznego zachodniopomorscy pracodawcy dyskutowali na temat największych bolączek i zmian prawno-gospodarczych w 2020 roku. Gościem specjalnym był Maciej Witucki, Prezydent Konfederacji Lewiatan, najbardziej wpływowej polskiej organizacji biznesowej.

Od początku tego roku przedsiębiorcy mierzą się z długą listą zmian w prawie podatkowym. W 2020 r. dużym wyzwaniem będą m.in.: split payment, nowa matryca VAT, obowiązek wymiany kas fiskalnych czy podatek od sprzedaży detalicznej, który dotknie branżę handlową. Prezydent podzielił się z uczestnikami spostrzeżeniami na temat reform - spowolnienie, mniej inwestycji, nowe podatki. Przy okazji podkreślił jak duże możliwości rozwoju mają lokalni pracodawcy na Pomorzu Zachodnim.

Ponadto podczas spotkania głos zabrali Zbigniew Zalewski Dyrektor ZUS, Konrad Pachciarek Okręgowy Inspektorat Pracy PIP, oraz Justyna Szmiłyk Naczelniczka l US w Szczecinie. Przedstawiciele administracji przybliżyli tematy, które pracodawcy powinni już dziś lub w najbliższych miesiącach wprowadzić w życie. Opowiedzieli między innymi o nowej uldze dla pracodawców jaką jest „Mały ZUS plus”, o krótszym okresie przechowywania dokumentacji pracowniczej (e-aktach), zmianach w przedmiocie podatku od towarów i usług oraz nowych zasadach składania deklaracji VAT i wysyłania JPK.

Przedstawiciel Państwowej Inspekcji Pracy przybliżył gościom tematykę programów prewencyjnych dla pracodawców. Na koniec wystąpień odbył się panel dyskusyjny z udziałem Prezydenta Konfederacji oraz reprezentantów administracji, w którym zaproszeni goście mogli dopytać o najbardziej skomplikowane przepisy.

Organizatorem był Związek Pracodawców Pomorza Zachodniego.