Dodatek solidarnościowy dla zwolnionych przez COVID-19. Ile wypłacono w Tarnowie? [AUDIO]

2020-07-13 13:20 Tomek Piszczek
ZUS w Tarnowie
Autor: Tomasz Piszczek ZUS rozpatruje wnioski o dodatek solidarnościowy

To wsparcie dla osób, które straciły pracę z powodu epidemii koronawirusa. W województwie małopolskim Zakład Ubezpieczeń Społecznych zrealizował już przeszło 86 procent wniosków o dodatek solidarnościowy. To oznacza że wypłacono blisko siedem tysięcy dodatków na łączną kwotę niemal 9 milionów złotych. Tylko oddział w Tarnowie przekazał 903 świadczenia w kwocie 1,2 mln złotych.

Posłuchaj. Kto stara się o dodatek solidarnościowy? Mówi Anna Szaniawska, regionalny rzecznik prasowy ZUS w Małopolsce

- Najczęściej o wsparcie ubiegają się kobiety - 59 procent - mówi Anna Szaniawska, regionalny rzecznik prasowy ZUS w Małopolsce. Biorąc pod uwagę wiek, to najwięcej wniosków składają osoby między 26 a 35 rokiem życia. Wśród cudzoziemców najliczniejszą grupę stanowią Ukraińcy, a na drugim miejscu są Białorusini.

Kto może się starać o dodatek solidarnościowy?

Prawo do świadczenia przysługuje osobom, z którymi po 15 marca 2020 r. pracodawca z powodu COVID-19 rozwiązał umowę o pracę za wypowiedzeniem lub po tym terminie ich umowa o pracę na czas określony wygasła. Warunkiem otrzymania dodatku solidarnościowego jest też podleganie ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy o pracę przez łączny okres co najmniej 60 dni w 2020 roku.

Ile wynosi dodatek solidarnościowy?

Dodatek solidarnościowy wynosi 1400 zł miesięcznie i można go pobierać maksymalnie przez 3 miesiące. Wypłata następuje między 1 czerwca a 31 sierpnia, zaś świadczenie można otrzymać najwcześniej za miesiąc, w którym osoba uprawniona złożyła wniosek.
Co ważne, świadczenie przysługuje również osobom bezrobotnym już zarejestrowanym w urzędzie pracy. Otrzymanie dodatku solidarnościowego oznacza zawieszenie wypłaty zasiłku dla bezrobotnych oraz stypendium na szkolenia lub podnoszenie kwalifikacji.

Jak złożyć wniosek o dodatek solidarnościowy?

Wniosek można złożyć wyłącznie przez internet, czyli na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Informacja o przyznaniu dodatku solidarnościowego lub decyzja odmowna będą dostępne na PUE ZUS. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku świadczenie trafi na wskazany we wniosku rachunek bankowy w ciągu 7 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do przyznania dodatku.

II Tura wyborów: tak głosowali Polacy

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.