Ks. Stanisław P. molestował dzieci w dwóch krajach? Ważna decyzja prokuratury

i

Autor: Senlay/cc0/pixabay Działalność ks. Stanisława P. opisał ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Były proboszcz miał molestować dzieci w Polsce i na Ukrainie / zdjęcie ilustracyjne.

Ks. Stanisław P. molestował dzieci w dwóch krajach? Ważna decyzja prokuratury

2022-06-06 12:41

Kapłan diecezji tarnowskiej ks. Stanisław P. wciąż nie usłyszał zarzutów w związku z molestowaniem dzieci, którego miał się dopuścić w Polsce i na Ukrainie. Jak opisuje "Gazeta Krakowska", prokuratura postanowiła przedłużyć śledztwo w tej sprawie. Działalność ks. Stanisława P. opisał na swoim blogu ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, dodatkowo zarzucając ówczesnemu ordynariuszowi tarnowskiego bp. Wiktorowi Skworcowi zaniedbania przy wyjaśnianiu incydentów z udziałem księdza P.

Molestowanie nieletnich w diecezji tarnowskiej. Prokuratura przedłuża śledztwo

Działalność kapłana diecezji tarnowskiej ks. Stanisława P. stała się przedmiotem publicznego wpisu na blogu ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego. Opierając się na relacji pokrzywdzonego, oskarżył on ks. Stanisława P. o molestowanie seksualne nieletnich chłopców. Do karygodnych przestępstw miało dochodzić nie tylko w Polsce, ale też na Ukrainie, gdzie ks. Stanisław P. trafił po utracie funkcji proboszcza w kraju. Dodatkowo ks. Isakowicz-Zaleski zarzucił ówczesnym władzom diecezji tarnowskiej zaniedbania przy wyjaśnianiu działalności ks. Stanisława P. Ówczesny ordynariusz tarnowski bp Wiktor Skworc po dochodzeniu Watykanu zrezygnował z funkcji pełnionych w Konferencji Episkopatu Polski i poprosił papieża przydzielenie mu biskupa-koadiutora, który zastąpi go na stanowisku metropolity katowickiego.

Sprawa ks. Stanisława P. trafiła do specjalnie utworzonej komisji, badającej przypadki pedofilii, ale zajmują się nią również tarnowscy śledczy.  

PRZECZYTAJ: Czy 6 czerwca trzeba iść do kościoła? To święto kościelne i drugi dzień Zielonych Świątek. To musisz wiedzieć o święcie NMP Matki Kościoła

Na rychły proces przeciwko kapłanowi się jednak nie zanosi. Jak podaje "Gazeta Krakowska", tarnowska prokuratura przesłuchała w tej sprawie już ponad 850 świadków i zdecydowała o przedłużeniu śledztwa do końca czerwca. Około 70-letni duchowny wciąż nie usłyszał zarzutów, a śledztwo jest prowadzone "w sprawie", a nie przeciwko konkretnej osobie. 

Po utracie funkcji kościelnych, ks. Stanisław P. został rezydentem w Domu Księży Diecezji Tarnowskiej, będącym ośrodkiem przeznaczonym przede wszystkim dla kapłanów-emerytów, lub ciężko chorych duchownych. Tarnowska kuria przeprosiła pokrzywdzonych za "niedociągnięcia i zaniechania" przy badaniu działalności ks. PDokumentacja dotycząca duchownego, który miał molestować dzieci została przekazana do watykańskiego Kongregacji Nauki Wiary. Zgodnie z prawem kanonicznym grozi mu nawet wydalenie ze stanu duchownego.

ZOBACZ: Tarnów: 9-latek znalazł w trawie niewybuch. Oto co z nim zrobił. Saperzy postawieni na nogi [ZDJĘCIA]

Sonda
Pedofilia w Kościele. Jak Twoim zdaniem śledczy radzą sobie w takich sprawach?
Maleństwo pełzało środkiem jezdni. Cudem uniknęło śmierci