"Największy proces pedofilski w Polsce". Akt oskarżenia przeciwko byłemu księdzu

2021-10-14 17:20
Ksiądz, zdjęcie poglądowe
Autor: shutterstock

Prokuratura Okręgowa w Nowym Sączu skierowała do Sądu Rejonowego w Gorlicach akt oskarżenia przeciwko byłemu księdzu Marianowi W., który wykorzystywał seksualnie nieletnich ministrantów. To już kolejny akt oskarżenia przeciwko byłemu proboszczowi kilku parafii diecezji tarnowskiej.

Proces byłego księdza rozpoczął się w 2020 roku przed Sądem Rejonowym w Nowym Targu. Związane z nim śledztwo dotyczyło seksualnego wykorzystania 22. nieletnich, jednak w stosunku do jedenastu pokrzywdzonych przestępstwo zostało umorzone z uwagi na przedawnienie. Pokrzywdzeni to byli ministranci lub lektorzy w parafiach Mariana W. Tym razem, jak wyjaśnia rzecznik prasowy nowosądeckiej prokuratury prok. Leszek Karp, Marianowi W. zarzuca się doprowadzenie w latach 2007-2011 małoletniego ministranta a następnie lektora, do poddania się tzw. innym czynnościom seksualnym poprzez wykorzystanie m.in. stosunku zależności występującego pomiędzy kapłanem a pokrzywdzonym. – Konsekwencją tych zachowań księdza było spowodowanie rozstroju zdrowia pokrzywdzonego w postaci psychicznych konsekwencji wykorzystania seksualnego dzieci – oznajmił rzecznik prokuratury i dodał, że oskarżony nie przyznał się do winy. Marian W. decyzją sądu w listopadzie 2020 r. opuścił areszt. Wnioskowali o to jego obrońcy.

Do przestępstw seksualnych popełnianych przez księdza W. dochodziło w wielu parafiach w diecezji tarnowskiej. Strona kościelna zawiadomiła o nich prokuraturę, kiedy w życie weszły przepisy, które to nakazywały.

Zdaniem adwokata Artura Nowaka, który reprezentuje w sądzie część pokrzywdzonych przez byłego księdza Mariana W., jest to największy proces pedofilski dotyczący kościoła w Polsce.

Sonda
Czy pedofilia w Kościele to poważny problem?
Wyrok dla Księdza pedofila z Pleszewa