Przerażenie

i

Autor: June O / Unsplash

Ciekawostka

Najbardziej przerażająca zabawka świata. Nawet dorośli mają koszmary, gdy ją zobaczą!

2023-03-21 11:37

Te niezwykłe i straszne lalki wywodzą się z japońskiego teatru lalek bunraku. Lalki te wykonywane były z największą pieczołowitością i tak pozostało do dzisiaj. Na scenie poruszają się jak żywe, a z muzyką wrażenie jest wprost piorunujące. Ta forma teatru działa w Japonii od początku ery Meiji (1869). Wcześniej nazywano ją "lalkową sztuką narracyjną".

Japońskie straszne lalki

Lalki z teatru bunraku do dziś robią duże wrażenie na widzach. Bawią, zachwycają i budzą grozę od XIX wieku. Teatr w takiej formie powstał w epoce restauracji dynastii cesarskiej Meiji (1869 rok). Powstanie zjednoczonego państwa kończyło czasy rozbicia kraju i wojen Szogunów. Odnowione państwo potrzebowało nowej jakości, także w kulturze, która ma wielkie znaczenie dla Japończyków od stuleci.

Japoński teatr lalek wyróżnia się wielkim kunsztem wykonania i precyzją gry. Całość odbywa się zawsze przy akompaniamencie tradycyjnej muzyki japońskiej. W przedstawieniach odgrywane są starożytne legendy i mity. Każdy akt spektaklu trwa dość długo - na pewno znacznie dłużej niż w Europie. Operatorzy lalek zaś nie ukrywają się, lecz występują otwarcie przed widownią.

Niezwykłe jest to, że jedną lalką operują zawsze trzy osoby. Wielką sztuką jest zgranie trzech lalkarzy, aby lalka zyskała "naturalne" ruchu. Największe lalki mają około 1,5 m, małe zaś 1,30 m. W późniejszym czasie pojawiła się też koncepcja "czarnych szat". Dwóch z trzech lalkarzy odzianych było w czarne ubrania, dzięki którym operatorzy nie rozpraszali widzów.

Lalki są dość złożone pod względem konstrukcji. Większość elementów jest zawsze ruchoma (oczy, usta, uszy, brwi, nos). Dzięki temu lalki potrafią wywołać strach nawet u dorosłych odbiorców.

Zobaczcie straszną lalkę 

Źródło: Szatańska lalka. Tak przerażającej zabawki jeszcze nie widzieliście [wideo]