Poziom Wisły w Toruniu przekroczył stan ostrzegawczy

2020-06-30 11:38 MWR
Podnosi się poziom Wisły w Toruniu/zdjęcie ilustracyjne
Autor: M.Witt-Ratowska Podnosi się poziom Wisły w Toruniu/zdjęcie ilustracyjne

Podnoszenie się poziomu wody w Wiśle było przewidywane przynajmniej od tygodnia. Wszystko w związku z sytuacją na południu kraju. Fala stopniowo przesuwa się na północ i dziś rano (30.06) dotarła do Torunia. Stan ostrzegawczy nie grozi oczywiście powodzią ani zalaniem, ale wciąż jest bacznie obserwowany.

Stan ostrzegawczy dla Torunia to 530 cm. Dzisiaj rano, o godzinie 9.50 odnotowano na wodowskazie na Bulwarze Filadelfijskim 531 cm. Przypomnijmy, że stan alarmowy to 650 cm.
O podwyższonym stanie Wisły zostali poinformowani zarządcy rodzinnych ogrodów działkowych w naszym mieście. Dotyczy to przede wszystkim działek na Rudaku i przy ulicy Przybyszewskiego. Patrole straży miejskiej przekazują wiadomości o możliwym zagrożeniu osoby przebywające na terenach położonych nad Wisłą. Zazwyczaj dramatyczna sytuacja i podtopienia tych rejonów zdarzają się dopiero w przypadku zbliżania się do stanu alarmowego, ale trzeba trzymać rękę na pulsie. 

Na razie nie ma informacji o ewentualnym osiągnięciu stanów alarmowych, ale prowadzony jest stały monitoring sytuacji i utrzymywany bieżący kontakt ze stopniem wodnym we Włocławku, w zakresie przekazywania informacji o ilości wody przepływającej przez włocławską zaporę - informuje Urząd Miasta Torunia. 

O tym, jak dynamiczne są to zmiany, mogą świadczyć dobowe wzrosty. Jeszcze wczoraj (29.06) poziom Wisły w Toruniu wynosił 474 cm i od poprzedniej doby był to skok o ponad pół metra. Podobnie wygląda to dzisiaj. O wysokich stanach Wisły w naszym mieście pisaliśmy TUTAJ.


Ostrzeżenia dotyczą też Chełmna. Tu został przekroczony stan ostrzegawczy, który dla tego miasta wynosi 510 cm, a na wodowskazie jest dzisiaj aż 528 cm.
We Włocławku do ostrzegawczego (600 cm) jeszcze brakuje - tam jest 445 cm.

Małe bażanty złociste w ZOO w Muszynie

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.