Smog w Toruniu. Jak mieszkańcy oceniają czystość powietrza? [SONDA]

2019-11-08 14:26 Mariusz Luda
Smog w Toruniu. Jak mieszkańcy oceniają czystość powietrza?
Autor: CC Pixabay.com Smog w Toruniu. Jak mieszkańcy oceniają czystość powietrza?

Cały czas możecie złożyć wniosek o dofinansowanie do wymiany pieców węglowych, na ekologiczne źródła ogrzewania. Program ma zmniejszyć tzw. niską emisję i poprawić jakość powietrza nad Toruniem. Jest on realizowany w mieście już od 22 lat i znacznie zmniejszył liczbę dymiących kominów, choć problem nadal istnieje. W ubiegłym roku wartość dotacji sięgnęła kwoty 1,5 miliona złotych.

Każdego roku, z dotacji sięgającej nawet 70% kosztów korzysta około 300 osób. Program mobilizuje mieszkańców Torunia do zastąpienia niskosprawnych kotłów węglowych i pieców kaflowych przez nowoczesne kotły zasilane olejem opałowym, gazem bądź energią elektryczną, a co się z tym wiąże - doprowadza do znacznego ograniczenia emisji zanieczyszczeń wprowadzanych do powietrza.

Czy mamy złe powietrze? Czy wiemy, co to jest smog? I czy mamy w Toruniu czym oddychać? - o to pytał mieszkańców reporter Radia ESKA.

Jak torunianie oceniają czystość powietrza?

Wniosek o dotację znajdziecie na www.bip.torun.pl, po wybraniu linku do Wydziału Środowiska i Ekologii – to nowa jednostka, po listopadowym podzieleniu Wydziału Środowiska i Zieleni.