To ostatni dzwonek na głosowanie korespondencyjne. Gdzie w Toruniu załatwimy formalności?

2020-06-30 9:43 MWR
12 lipca druga tura wyborów
Autor: M.Witt-Ratowska 12 lipca druga tura wyborów

12 lipca czeka nas druga tura wyborów na prezydenta RP. Dla tych, którzy chcą głosować korespondencyjnie, wiąże się to z załatwieniem formalności. Ważne, żeby odbyło się w terminie, a ten mija już dzisiaj, 30 czerwca. Sprawdzamy, gdzie w Toruniu można złożyć odpowiedni wniosek.

O załatwianie spraw związanych z głosowaniem korespondencyjnym nie muszą się martwić osoby, które w ten sposób oddały swój głos w pierwszej turze. Ich zgłoszenia są aktualne także 12 lipca. Pakiet wyborczy zostanie wysłany na ten sam adres, który wskazano przy pierwszym głosowaniu.
Natomiast ci, którzy dopiero teraz po raz pierwszy mają zamiar głosować korespondencyjnie, muszą dopełnić formalności jeszcze dzisiaj (30.06). To ostateczny termin.


Gdzie składać wnioski?

  • Wydział Spraw Administracyjnych UMT, ul. Batorego 38/40 w godzinach 7.30-17.00, skrzynka korespondencyjna
  • Punkt Informacyjny UMT, Wały gen. Sikorskiego 8

W Wydziale Spraw Administracyjnych obowiązuje wcześniejsza rezerwacja terminu wizyty: tel. 56 611 83 52, 56 611 83 58 lub e-mail: wsa@um.torun.pl. Do PIUM-ów można przyjść bez rezerwacji.

Sprawę można także załatwić bez przychodzenia do urzędu - za pomocą Internetu - korzystając z platformy ePUAP lub poprzez podpisanie wypełnionego w Wordzie formularza profilem/podpisem zaufanym i przesłanie pliku wraz z takim podpisem elektronicznym do urzędu miasta. Dokument najłatwiej podpisać elektronicznie za pomocą rządowego serwisu obywatel.gov.pl. Jeżeli nie masz profilu/podpisu zaufanego - możesz go łatwo uzyskać, nawet bez wychodzenia z domu - wejdź na stronę Profil Zaufany. Więcej informacji TUTAJ.

Osoby, które chcą zagłosować, a przebywają w kwarantannie czy izolacji, mogą się zgłaszać najpóźniej do 7 lipca. Natomiast wyborca, który rozpocznie kwarantannę czy izolację po tym terminie, może to zrobić do 10 lipca. Oczywiście wniosek w takim wypadku powinien być złożony przez osoby trzecie. Ale istnieje też możliwość telefonicznego zgłoszenia chęci głosowania korespondencyjnego. Podlegają one wnikliwej weryfikacji. Najlepiej skontaktować się z Wydziałem Spraw Administracyjnych, telefon: 56 611 83 59 lub 56 611 83 50.
Fakt przebywania na obowiązkowej kwarantannie lub w izolacji urząd potwierdza u Państwowego Inspektora Sanitarnego.

Jeżeli podczas drugiej tury będziemy poza miejscem zamieszkania, to do 7 lipca możemy dopisać się do spisu wyborców tam, gdzie będziemy w dniu głosowania. Można to zrobić online poprzez strony rządowe - TU.

Muzeum Neonów w Warszawie

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.