Gdańsk: Ściągnęli setki osób do "AKCJI ZIMA"! Przemierzą prawie tysiąc kilometrów

2021-02-09 15:00 PAP pt
Gdańsk: Ściągnęli setki osób do AKCJI ZIMA! Przemierzą prawie tysiąc kilometrów
Autor: Dominika Bakura / Radio Eska Trójmiasto Gdańsk: Ściągnęli setki osób do "AKCJI ZIMA"! Przemierzą prawie tysiąc kilometrów

Gdańsk walczy z mroźną aurą! - Ponad 60 pojazdów odśnieża drogi krajowe, wojewódzkie, powiatowe, gminne i wewnętrzne o łącznej długości blisko tysiąca kilometrów. W "Akcji zima" bierze udział 350 osób - poinformowała we wtorek (9 lutego) Magdalena Kiljan, rzeczniczka Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

Intensywne opady śniegu powodują, że w całym województwie pomorskim panują niekorzystne warunki drogowe. Wpływają na nie także niskie temperatury oraz wiatr. W całym regionie służby odśnieżają ulice, zabezpieczają je przed oblodzeniem i śliskością. W Gdańsku służby mają do odśnieżenia prawie tysiąc kilometrów dróg, które znajdują się w granicach administracyjnych miasta. Około sześciuset kilometrów tych dróg należy do tzw. "Podstawowego Układu Komunikacyjnego". Są to drogi tranzytowe, zarówno krajowe, wojewódzkie, powiatowe oraz te, na których prowadzona jest komunikacja autobusowa. Pozostałe należą do tzw. "Układu Uzupełniającego". To drogi o znaczeniu lokalnym, gminne i wewnętrzne.

Atak zimy w Trójmieście. Drugi dzień intensywnych opadów śniegu 9.02.2021

Jak poinformowała rzeczniczka Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni Magdalena Kiljan, na ulicach miasta pracuje ponad 60 specjalistycznych pojazdów zimowego utrzymania. Są to głównie pługoposypywarki i ciągniki. - Trwa "Akcja zima", która polega na odśnieżaniu nawierzchni jezdni, usuwaniu oblodzenia oraz zabezpieczaniu dróg przed śliskością. Tylko minionej doby zużyto 834 tony chlorku sodu, popularnie nazywanego solą drogową, 331,5 tony mieszanki chlorku sodu i kruszywa, oraz 85,5 tony kruszywa - podała Kiljan. Przyznała, że ciągu ostatniej doby w prace związane z łagodzeniem skutków zimy na drogach i odśnieżaniem infrastruktury zaangażowanych było 350 osób.

Synoptycy zapowiadają, że w Gdańsku śnieg padać będzie niemal bez przerwy, z różną intensywnością, przynajmniej do czwartku (11 lutego). Służby miejskie i drogowe apelują do kierowców o dostosowanie stylu jazdy do panujących warunków atmosferycznych. - Jeżeli ktoś nie czuje się pewnie za kierownicą albo stan techniczny samochodu nie jest dobry bądź przystosowany do panujących warunków pogodowych, bezpieczniej jest pozostać w domu - powiedziała Magdalena Kiljan, cytowana przez PAP.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE