Gdynia z dostępem do szczepionek przeciwko wirusowi HPV. "To ogromny sukces"

2020-01-16 8:30 Dominika Bakura
Gdyński samorząd pozyskał pulę dodatkowych szczepionek, które pozwolą na zaszczepienie kolejnej grupy dziewczynek z rocznika 2007.
Autor: Pixabay.com

Gdańsk bez dostępu do szczepionek, a Gdynia... z kolejną partią! To już potwierdzona informacja. Gdyński samorząd pozyskał pulę dodatkowych szczepionek, które pozwolą na zaszczepienie kolejnej grupy dziewczynek z rocznika 2007. Obecnie zgłoszenia przyjmowane są na tzw. „listę rezerwową”. Rejestracja możliwa jest zarówno on-line jak i osobiście w Gdyńskim Centrum Zdrowia.

- Mamy zapasy. W tej chwili na liście oczekujących mamy dwadzieścia osób. Z naszych szacunków wynika, że dla tych osób też znajdziemy szczepionki - mówi Anna Melki, dyrektorka Gdyńskiego Centrum Zdrowia.

- Nadal można zapisać się na listę rezerwową – mówi Anna Melki, dyrektorka Gdyńskiego Centrum Zdrowia.

Gdynia jako jedno z nielicznych miast w Polsce dysponuje takimi szczepionkami. Jak podkreślają samorządowcy, jest to niewiarygodny sukces, bowiem na rynku obecnie ich brakuje. - Powodem jest fakt, że wytworzenie takiego preparatu zajmuje nawet cztery lata, a zapotrzebowanie globalne ciągle rośnie - tłumaczy Anna Melki.

W ubiegłym roku, w ramach gdyńskiego programu, ze szczepień skorzystało 1309 dziewczynek. 445 z nich zakończyło już cały schemat szczepienny.

Jak wygląda szczepienie? O tym Anna Melki z Gdyńskiego Centrum Zdrowia. Posłuchaj:

Zakażenie wirusem HPV ma zwykle charakter bezobjawowy. Co roku rozwija się u kilkuset milionów osób na całym świecie.