Jak pogodzić studia i pracę?

2019-09-12 8:00 Artykuł Sponsorowany
Pracuj.pl
Autor: Materiały prasowe

Pogodzenie obowiązków służbowych z nauką na uczelni wyższej dla wielu osób jest bardzo trudnym zadaniem. Często zastanawiają się oni, czy nie zrezygnować z kariery zawodowej na rzecz rozwoju i odwrotnie. Istnieją jednak sposoby na to, aby połączyć te dwa środowiska.

Dopasuj pracę do zajęć na uczelni

O wiele łatwiej dopasować jest pracę do zajęć niż zajęcia do pracy. Pracodawcy w przeciwieństwie do wykładowców spoglądają bardziej pobłażliwym okiem na ewentualne nieobecności i cenią sobie samorozwój pracowników. Najlepszym sposobem na pogodzenie obowiązków studenckich ze służbowymi są studia zaoczne. Większość zawodów wykonywanych jest o stałych porach dnia lub nocy, od poniedziałku do piątku. Wówczas mamy wolne weekendy, podczas których udajemy się na uczelnię. Przeważnie uczelnie urządzają zjazdy dla studentów od soboty do niedzieli, rzadziej w piątki. Ponadto, same egzaminy końcowe mają miejsce w weekendy. Musimy jednak pamiętać, iż studia zaoczne najczęściej są płatne.

Praca uzupełniająca studia

Najlepszym pomysłem na pogodzenie studiów z pracą jest zatrudnienie się na stanowisku związanym z naszym kierunkiem. Wówczas możemy nie tylko wykorzystywać zdobytą wiedzę w praktyce, ale o wiele efektowniej i chętniej podchodzimy do naszych obowiązków w pracy. Co więcej, pieniądze zarobione w pracy możemy wykorzystać do opłacenia studiów bądź dalszego samorozwoju, np. zakupienia odpowiednich kursów. Doskonałym pomysłem jest rozpoczęcie pracy już przed samymi studiami. Mamy wtedy pewność, iż zdobędziemy odpowiednią ilość pieniędzy do utrzymania się w danym mieście akademickim oraz zahaczymy się u wybranego pracodawcy. Im dłużej gdzieś pracujemy, tym elastyczniej możemy poruszać się między swoimi obowiązkami, a tym samym prosić o okazyjne dni wolne w związku z np. egzaminem na uczelni.

Odpowiedni podział obowiązków

W zależności od charakteru studiów, nasz podział obowiązków w miejscu zatrudnienia będzie wyglądać inaczej. Przy studiach dziennych polecanym sposobem zarobkowym jest praca oparta o umowę zlecenie i wykonywana w wybrane dni tygodnia. Możemy do niej uczęszczać np. podczas „okienek”, czyli przerw w zajęciach na uczelni. Ponadto, dobrym rozwiązaniem jest również praca zdalna, którą możemy wykonywać po zajęciach. W przypadku studiów zaocznych możemy zdecydować się na pracę na cały etat, a weekendy wykorzystywać do kształcenia się. Niezależnie od źródła naszych zarobków musimy pamiętać, iż pieniądze przydadzą się nie tylko na opłacenie uczelni, ale i potrzeby własne.

Artykuł Sponsorowany