Karol Nawrocki będzie ścigał zbrodniarzy. IPN powraca do zbrodni z lat 80.

i

Autor: Marcin Gadomski

Archiwum zbrodni

Karol Nawrocki będzie ścigał zbrodniarzy. IPN powraca do zbrodni z lat 80.

2022-08-17 11:13

Instytutu Pamięci Narodowej podczas konferencji w Kwidzynie, zapowiedział uruchomienie projektu #archiwumzbrodni, który będzie polegał na podejmowaniu na nowo śledztw w sprawie zbrodni z okresu lat 80. XX wieku.

W Kwidzynie odbyła się konferencja prasowa prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr. Karola Nawrockiego inicjująca projekt #archiwumzbrodni – czyli podejmowania na nowo śledztw w sprawie zbrodni z okresu lat 80. XX wieku.

Wprowadzenie stanu wojennego po 13 grudnia 1981 roku oznaczało złamanie nadziei Polaków na odzyskanie suwerenności i wolności na blisko dekadę. -  Wprowadzenie stanu wojennego oznaczało śmierć kilkudziesięciu osób i skazania niegodnymi wyrokami ponad dziesięciu tysięcy osób, wyrokami sięgającymi nawet do dziesięciu lat pozbawienia wolności. Jeden z takich ośrodków internowania powstał tutaj w Kwidzynie wiosną 1982 roku. 14 sierpnia 1982 roku rano, internowani czekali na spotkanie ze swoimi rodzinami, czekali na spotkanie z matkami, żonami i ze swoimi dziećmi. To prawo spotkania z rodzinami przysługiwało im, nie dostali jednak takiej możliwości, więc podjęli pokojowy protest. Ten protest został stłumiony nie tylko przez strażników więziennych z Kwidzyna ale także za sprawą posiłków ze Sztumu i za sprawą milicjantów z Komendy Miejskiej Milicji Obywatelskiej w Kwidzynie. Dzisiaj przypominamy rocznicę, której niesłusznie pozbawienia wolności ludzie zostali pobici, a następnie osądzeni przez komunistyczne sądy. Jak wiemy odpowiedzialni za tą zbrodnie komunistyczną nigdy nie zostali osądzeni. Osądzono jedynie ofiary  - mówi dr. Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej. 

Konferencja prasowa Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr. Karola Nawrockiego inicjująca projekt #archiwumzbrodni

- Instytut Pamięci Narodowej realizując swoją misję za sprawą Komisji Ścigania Przeciwko Narodowi Polskiemu rozpoczyna nowy projekt, który zamyka się w haśle „Archiwum Zbrodni”, aby wszystkie zbrodnie z lat ’80 zostały osądzone, a te które budzą do dnia dzisiejszego kontrowersje w postaci niewyjaśnionych i niepostawionych przed sądem sprawców, ale także ofiar którym nie zostało choćby w sposób symboliczny zadośćuczyniona ich walka i ich cierpienie, aby Instytut Pamięci Narodowej i państwo Polskie doprowadziło do sprawiedliwości transformacyjnej i do prawdy. Stąd wychodząc naprzeciw nowej strategii IPN Pan Prokurator Andrzej Pozorski i nasi prokuratorzy decyzją Pana Prokuratora rozpoczynają śledztwo dotyczące pobicia internowanych w Kwidzynie sprzed czterdziestu laty. Sam projekt Archiwum Zbrodni dzisiaj się zaczyna, a nie się kończy i do końca tego roku poznacie Państwo kolejne szczegóły niewyjaśnionych zbrodni komunistycznych z lat ’80, których to sprawcy do dnia dzisiejszego są nie raz aktywni w życiu publicznym, są to osoby powyżej 60. Roku życia - mówi Karol Nawrocki, prezes IPN.

Konferencja odbyła się w ramach obchodów 40. rocznicy „Krwawej soboty” w Kwidzynie, czyli pacyfikacji protestu internowanych w Ośrodku Odosobnienia. Pacyfikacja z 14 sierpnia 1982 roku znalazła finał w Sądzie Wojewódzkim w Elblągu, jednak na ławie oskarżonych nie zasiedli bestialscy sprawcy pobicia, lecz kilku internowanych, dotkliwie rannych tego dnia.

Prokuratura Wojewódzka w Elblągu oskarżyła wówczas opozycjonistów o czynną napaść na funkcjonariuszy służby więziennej, a 23 maja 1983 r. Sąd Wojewódzki w Elblągu, pod przewodnictwem Alfonsa Wierzbickiego, w imieniu Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej skazał protestujących. W dniu 17 sierpnia 1983 roku na podstawie ustawy o amnestii z 21/22 lipca 1983 r. umorzył postępowanie wobec skazanych oraz umorzył postępowanie wobec funkcjonariuszy służby więziennej w Kwidzynie, którzy brali udział w pobiciach internowanych. Prawdziwi sprawcy pobicia nigdy nie zostali ukarani.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki