Karol Nawrocki będzie ścigał zbrodniarzy. IPN powraca do zbrodni z lat 80.

i

Autor: Marcin Gadomski

Archiwum zbrodni

Karol Nawrocki będzie ścigał zbrodniarzy. IPN powraca do zbrodni z lat 80.

2022-08-17 11:13

Instytutu Pamięci Narodowej podczas konferencji w Kwidzynie, zapowiedział uruchomienie projektu #archiwumzbrodni, który będzie polegał na podejmowaniu na nowo śledztw w sprawie zbrodni z okresu lat 80. XX wieku.

W Kwidzynie odbyła się konferencja prasowa prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr. Karola Nawrockiego inicjująca projekt #archiwumzbrodni – czyli podejmowania na nowo śledztw w sprawie zbrodni z okresu lat 80. XX wieku.

Wprowadzenie stanu wojennego po 13 grudnia 1981 roku oznaczało złamanie nadziei Polaków na odzyskanie suwerenności i wolności na blisko dekadę. -  Wprowadzenie stanu wojennego oznaczało śmierć kilkudziesięciu osób i skazania niegodnymi wyrokami ponad dziesięciu tysięcy osób, wyrokami sięgającymi nawet do dziesięciu lat pozbawienia wolności. Jeden z takich ośrodków internowania powstał tutaj w Kwidzynie wiosną 1982 roku. 14 sierpnia 1982 roku rano, internowani czekali na spotkanie ze swoimi rodzinami, czekali na spotkanie z matkami, żonami i ze swoimi dziećmi. To prawo spotkania z rodzinami przysługiwało im, nie dostali jednak takiej możliwości, więc podjęli pokojowy protest. Ten protest został stłumiony nie tylko przez strażników więziennych z Kwidzyna ale także za sprawą posiłków ze Sztumu i za sprawą milicjantów z Komendy Miejskiej Milicji Obywatelskiej w Kwidzynie. Dzisiaj przypominamy rocznicę, której niesłusznie pozbawienia wolności ludzie zostali pobici, a następnie osądzeni przez komunistyczne sądy. Jak wiemy odpowiedzialni za tą zbrodnie komunistyczną nigdy nie zostali osądzeni. Osądzono jedynie ofiary  - mówi dr. Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej. 

Konferencja prasowa Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr. Karola Nawrockiego inicjująca projekt #archiwumzbrodni

- Instytut Pamięci Narodowej realizując swoją misję za sprawą Komisji Ścigania Przeciwko Narodowi Polskiemu rozpoczyna nowy projekt, który zamyka się w haśle „Archiwum Zbrodni”, aby wszystkie zbrodnie z lat ’80 zostały osądzone, a te które budzą do dnia dzisiejszego kontrowersje w postaci niewyjaśnionych i niepostawionych przed sądem sprawców, ale także ofiar którym nie zostało choćby w sposób symboliczny zadośćuczyniona ich walka i ich cierpienie, aby Instytut Pamięci Narodowej i państwo Polskie doprowadziło do sprawiedliwości transformacyjnej i do prawdy. Stąd wychodząc naprzeciw nowej strategii IPN Pan Prokurator Andrzej Pozorski i nasi prokuratorzy decyzją Pana Prokuratora rozpoczynają śledztwo dotyczące pobicia internowanych w Kwidzynie sprzed czterdziestu laty. Sam projekt Archiwum Zbrodni dzisiaj się zaczyna, a nie się kończy i do końca tego roku poznacie Państwo kolejne szczegóły niewyjaśnionych zbrodni komunistycznych z lat ’80, których to sprawcy do dnia dzisiejszego są nie raz aktywni w życiu publicznym, są to osoby powyżej 60. Roku życia - mówi Karol Nawrocki, prezes IPN.

Konferencja odbyła się w ramach obchodów 40. rocznicy „Krwawej soboty” w Kwidzynie, czyli pacyfikacji protestu internowanych w Ośrodku Odosobnienia. Pacyfikacja z 14 sierpnia 1982 roku znalazła finał w Sądzie Wojewódzkim w Elblągu, jednak na ławie oskarżonych nie zasiedli bestialscy sprawcy pobicia, lecz kilku internowanych, dotkliwie rannych tego dnia.

Prokuratura Wojewódzka w Elblągu oskarżyła wówczas opozycjonistów o czynną napaść na funkcjonariuszy służby więziennej, a 23 maja 1983 r. Sąd Wojewódzki w Elblągu, pod przewodnictwem Alfonsa Wierzbickiego, w imieniu Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej skazał protestujących. W dniu 17 sierpnia 1983 roku na podstawie ustawy o amnestii z 21/22 lipca 1983 r. umorzył postępowanie wobec skazanych oraz umorzył postępowanie wobec funkcjonariuszy służby więziennej w Kwidzynie, którzy brali udział w pobiciach internowanych. Prawdziwi sprawcy pobicia nigdy nie zostali ukarani.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE