Legendarne tramwaje Konstal 105N znikają z gdańskich torów! Czas na nową erę

2021-03-05 13:00 Martyna Łukaszewska

W piątek (5 marca) odbyła się pożegnalna przejażdżka wysokopodłogowym tramwajem Konstal 105N. Pojazd był od lat nierozłącznym elementem gdańskiej rzeczywistości. Teraz zastąpi go nowy tramwaj... Pessa Jazz Duo! Jest to kolejny z niskopodłogowych pojazdów torowych w gdańskiej flocie. Od teraz po stolicy Pomorza jeździć mają już tylko nowe, niskopodłogowe tramwaje.

W pożegnaniu legendarnego tramwaju Konstal 105N wzięli udział m.in. prezydent Aleksandra Dulkiewicz, prezes GAiT Maciej Lisicki, dyrektor ZTM Sebastian Zomkowski oraz Maciej Maciejewski z zarządu ds. sprzedaży PESA Bydgoszcz SA. Po przejażdżce 105-ką, odbyła się konferencja prasowa, podczas której przedstawiono najnowszy nabytek, który wyjedzie na gdańskie tory. To nowoczesna Pessa Jazz Duo.

Pożegnalna przejażdżka tramwajem Konstal 105N

- Historyczny dzień dla Gdańska. W 1975 roku, czyli 46 lat temu, przyjechała pierwsza 105-ka. Dziś w Gdańsku żegnamy ostatnią. Myślę, że jest to ważne wydarzenie również dlatego, że od dziś 100 procent tramwajów w naszym mieście to tramwaje niskopodłogowe. Pokazuje to, że się zmieniamy, rozwijamy. Poprawa jakości naszych tramwajów i konsekwentna rozbudowa linii tramwajowych zachęci gdańszczanki oraz gdańszczan do jak najczęstszego korzystania z komunikacji publicznej -  mówiła podczas konferencji Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Nowe tramwaje są niewątpliwie dużym skokiem jakościowym. Przede wszystkim mają one być przyjazne osobom niepełnosprawnym i poprawić komfort jazdy. Na konferencji prasowej zapowiedziano również, że sieć tramwajów w Gdańsku będzie się rozwijać, a nowoczesnych tramwajów niskopodłogowych ma systematycznie przybywać.

Komentarze
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE