W Gdańsku pozostawią wysoką trawę. Nie koszenie jej przynosi korzyści dla przyrody

2020-07-11 12:53 Patryk Rosiński
Wysoka trawa zauważalna jest w całej przestrzeni Gdańska
Autor: Patryk Rosiński Wysoka trawa zauważalna jest w całej przestrzeni Gdańska

Mieszkańcy Gdańska mogli zauważyć w ostatnich dniach stale rosnącą trawę. Ta w tym roku nie będzie w całości koszona, a jedynie delikatnie podcinana. To wszystko w celu ochrony środowiska i przyrody.

W Gdańsku w najbliższym czasie nie będą kosić trawy. Władze miasta podjęły taką decyzję, ponieważ pozwala to zachować więcej wody w przyrodzie. W najbliższym czasie w przestrzeni miejskiej pojawią się także specjalne tabliczki, które będą tłumaczyły dlaczego trawa pozostaje w takim stanie.

- Łącznie takich tablic będzie ponad 300 w całym mieście w okolicach parków czy łąk - mówi Jędrzej Sieliwończyk z gdańskiego magistratu. Posłuchaj:

Posłuchaj czemu mają służyć tabliczki umieszczane na terenie miasta:

Pozostawienie w mieście wysokiej trawy niesie ze sobą wiele korzyści. Roślinność łąkowa sprzyja bioróżnorodności, jest naturalnym schronieniem i żerowiskiem owadów, małych ssaków i ptaków. Pochłania dwutlenek węgla i oczyszcza powietrze z pyłu miejskiego.

- Polne kwiaty zamiast trawnika to także oszczędność czasu i energii - dodaje Sieliwończyk. Posłuchaj:

Posłuchaj jakie korzyści niesie za sobą utrzymanie wysokiej trawy:

Od początku akcji #wysokatrawa udało się zmagazynować w krajobrazie prawie 50 000 m3 wody opadowej. To tyle, ile mieści się w zbiorniku retencyjnym Jasień.

Zbierali złom charytatywnie

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.