Złodzieje grasują na cmentarzach. Zobacz 10 zasad, które mogą Cię uchronić!

2021-10-13 13:00
Złodzieje grasują na cmentarzach. Zobacz 10 zasad, które mogą Cię uchronić!
Autor: KMP Gdańsk Złodzieje grasują na cmentarzach. Zobacz 10 zasad, które mogą Cię uchronić!

Funkcjonariusze apelują o czujność podczas porządkowania grobów bliskich na cmentarzach. - Łupem złodziei, oprócz zniczy czy kwiatów, często padają także torby z portfelami oraz kluczami. Złodzieje mogą okraść mieszkanie, zanim się zorientujesz - tłumaczą stróże prawa z Gdańska. Jak nie dać się przestępcom?

Dzień Wszystkich Świętych coraz bliżej. Na cmentarzach zaczyna robić się tłoczno. Czas porządków przy grobach bliskich i szybko zapadający zmrok to korzystne warunki dla złodziei. - Skupienie się na porządkowaniu pomnika może odwrócić naszą uwagę od tego, co dzieje się wokół. Możemy nie zauważyć oraz nie usłyszeć, kiedy złodziej sięgnie po naszą torbę, w której nierzadko znajduje się portfel z dokumentami, karty płatnicze, telefon czy klucze do mieszkania. Złodziej z łatwością znajdzie także w torbie informację o naszym adresie - tłumaczy asp. szt. Mariusz Chrzanowski z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku. Dlatego też mundurowi już teraz apelują o czujność podczas pobytu na cmentarzach. KMP opublikowała zbiór zasad, które mogą uchronić nas przed złodziejami.

  1. Znicze nierzadko kosztują nawet kilkadziesiąt złotych, a kupienie nowych to kolejny wydatek. Zastanów się, czy nie warto kupić zniczy zalewanych, czyli takich, w których nie da się wymienić wkładu. Ten, jeżeli zostanie zapalony, zniechęci złodzieja.
  2. Nasze znicze możemy oznaczyć np. niezmywalnym markerem. Ten także nie będzie atrakcyjny dla złodzieja.
  3. Zapoznaj się z ofertami firm zajmujących się budową pomników. Te często świadczą dodatkowe usługi, takie jak np. przytwierdzenie na stałe kamiennych wazonów czy lampionów. Mogą także wygrawerować na nagrobkowych akcesoriach napis identyfikujący zmarłego. Złodziej raczej się tym nie zainteresuje.
  4. Sztuczną wiązankę, czy wieniec także można podpisać imieniem i nazwiskiem zmarłego, używając niezmywalnego markera. Ten zabieg może uchronić dekorację przed kradzieżą.
  5. Wśród firm oferujących ubezpieczenia znajdziesz ofertę, która zajmie się ubezpieczeniem pomnika.
  6. Wybierając się na cmentarz, nie zabieraj ze sobą większej sumy pieniędzy lub innych wartościowych rzeczy.
  7. Portfela, kluczy do mieszkania czy telefonu nie trzymaj w reklamówce.
  8. Nie odwieszaj i nie odkładaj na ławce torby z wartościowymi rzeczami, portfelem lub telefonem.
  9. Najbardziej wartościowe rzeczy miej przy sobie, najlepiej w wewnętrznej kieszeni.
  10. Jeżeli ktoś swoim zachowaniem wzbudzi Twój niepokój, będzie Cię obserwował, bez celu przemieszczał się po cmentarzu, zabierał znicze lub kwiaty, zawiadom policjantów.
Agresja na cmentarzu dziennikarze zaatakowani
Sonda
Czy złodzieje powinni być karani surowiej?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE