Broń bandytów trafiła do Muzeum Wojska Polskiego

2015-09-24 4:00 HD

Takich eksponatów nie ma żadna inna galeria. Do Muzeum Wojska Polskiego trafiła właśnie przedwojenna broń z niezwykłą historią. Dwa pistolety trafiły na wystawę prosto z mieszkań bandytów - stary niemiecki luger posłużył gangsterom w strzelaninie w nocnym klubie Spartakus. Niebawem będzie można je podziwiać w gablotach.

Policjanci zatrzymują rocznie kilka tysięcy sztuk broni. Najczęściej są to nielegalnie posiadane glocki albo wykonane w domu strzelby. Jednak w ostatnim czasie do magazynu Komendy Stołecznej Policji trafiły prawdziwe perełki. Dlatego komendant nadinsp. Michał Domaradzki postanowił przekazać je Muzeum Wojska Polskiego. Dyrektor prof. Zbigniew Wawer dostał w prezencie pistolet o nazwie Sauer & Sohn Suhl z 1941 roku z "SS" wytłoczonym na uchwycie. W latach wojennych stanowił uzbrojenie niemieckiej policji.

- To niezwykle rzadki okaz. Został znaleziony w 2012 roku przez policjantów z Pragi-Południe, gdy przeszukiwali mieszkanie podejrzanego. Broń zachowała się w świetnym stanie, co znacznie podnosi jej wartość kolekcjonerską - mówi st. asp. Mariusz Mrozek z KSP.

Do kolekcji trafił także pistolet Walther P38 z 1939 r., którego ponad milion sztuk w czasie wojny wyprodukowano dla żołnierzy Wehrmachtu. Został on znaleziony w 2010 roku w mieszkaniu śródmiejskiego bandyty. Ale zdecydowanie największym i najstarszym cackiem jest artyleryjski luger Parabellum z 1916 roku. Wtedy używała go niemiecka armia, ale w 1994 roku posłużyła się nim stołeczna mafia. To właśnie z niego strzelano do Turków, z którymi stołeczni gangsterzy pokłócili się o względy striptizerki 10 października 1994 roku. Do awantury doszło w nocnym klubie Spartakus przy ul. Żwirki i Wigury. Pistolet ostatnie 20 lat przeleżał w sądowym depozycie.

Sprawdź: Warszawa. Kasa na książki dla szkół

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE