Kara za spóźnienie z wypłatą pensji?

i

Autor: pixabay.com Kara za spóźnienie z wypłatą pensji?

Kara dla spóźnialskich. Pracodawcy zapłacą odsetki za spóźnioną wypłatę?!

2019-06-26 16:27

Za zwlekanie z wypłatą pensji - wyższa pensja. Pracodawca będzie musiał płacić odsetki za każdy dzień spóźnienia z wypłatą wynagrodzenia. To pomysł "Związkowej Alternatywy".

Takie sytuacje nie powinny się zdarzać, ale w praktyce dochodzi do nich stosunkowo często. Z danych udostępnionych przez Państwową Inspekcję Pracy wynika, że w zeszłym roku co ósmy pracodawca skontrolowany przez PIP nie płacił pracownikom na czas! 

- Jeżeli pracownik ma umowę zlecenie i jest termin wpisany, np. 1 czerwca, to jeżeli dostaje pieniądze 30 czerwca to z automatu ma dostać 15 procent więcej - tłumaczy Piotr Szumlewicz, przewodniczący "Związkowej Alternatywy".

Według "Związkowej Alternatywy" odsetki miałyby wynosić 0,5 proc. wypłaty za każdy dzień spóźnienia i 15 proc. w skali miesiąca. 

- Powinno być prawo dla Państwowej Inspekcji Pracy, żeby z automatu wymuszała na pracodawcach wypłacanie tego typu odsetek pod wysokimi karami pieniężnymi - dodaje Szumlewicz. 

Czekamy na odpowiedź Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE