Mówią, że to trumna, szpital lub magazyn

Muzeum Sztuki Nowoczesnej dzieli warszawiaków. Nowy budynek jest obiektem sporów

2023-01-17 5:30

W samym sercu Warszawy trwa finansowana przez miejski ratusz budowa przyszłej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Na placu Defilad, tuż obok Pałacu Kultury i Nauki wyrósł wielki, biały, kanciasty budynek. Powoli zaczął nabierać końcowych kształtów i uruchomił zagorzałą dyskusję na temat swojego wyglądu i miejsca, w którym stanął. Jedni mieszkańcy go krytykują, a inni chwalą. Budowa pochłonie 420 mln zł.

Biała ściana podzieliła warszawiaków

Niedawno z nowego budynku Muzeum Sztuki Nowoczesnej zniknęły rusztowania, które odsłoniły białą elewację i przechodniom ukazała się docelowa bryła gigantycznego gmachu nowej instytucji kultury. Czteropiętrowy kolos zajmuje 20 tys. mkw. i poraża bielą ścian bez okien.

Budynek kojarzy mi się z...

Reporterzy „Super Expressu” pytali przechodniów w okolicy placu Defilad, z czym kojarzy im się gmach MSN. Skojarzenia nie były pozytywne...

„Magazyn”, „pustak”, „trumna”, „klocek” – padały określenia. „Świątynia sztuki” – raczej z rzadka. – Ten budynek jest fatalny. Tu powinny być piękne ogrody, zieleń, teren, gdzie mieszkańcy mogą wypocząć… natomiast taki blok, w takiej lokalizacji? Absolutnie nie! – komentuje dla „SE” pani Grażyna (67 l.). Jedni wytykali brak zieleni w okolicy (pisaliśmy niedawno o awanturze o drogie drzewa, które przyjeżdżają do Warszawy z Belgii), inni krytykowali, że przestrzeń nie jest przyjazna dla przechodnia i przytłacza plac.

Niektórym się podoba

Ale nie brakuje też zwolenników białej bryły. – A mi się podoba. Jest nowoczesny. W idealnym miejscu – ocenił bez wahania Łukasz Śliwiński (39 l.). 

Pod koniec roku gmach MSN ma być gotowy. Eksponaty będzie jednak można oglądać dopiero w 2024 r. W tym roku za to powinny rozpocząć się prace nad zamianą placu Defilad na plac Centralny. Otoczenie Pałacu Kultury i Nauki po otwarciu Muzeum Sztuki ma zacząć tętnić życiem i stać się przestrzenią przyjazną dla mieszkańców.

Sonda
Czy podoba Ci się nowy budynek Muzeum Sztuki Nowoczesnej?