Najtańsze mieszkanie w wielkiej płycie

2009-11-24 3:00

Kupujesz, sprzedajesz mieszkanie w Warszawie? A może chcesz się tylko zorientować, ile jest warte? Ceny używanych mieszkań przestały rosnąć.

- Wystarczy dobrze poszukać, by trafić na prawdziwą okazję. W kilku dzielnicach mieszkania kosztują już od 5 tysięcy złotych za metr kwadratowy - mówi Marcin Jańczuk (31 l.) z Metrohuouse. - A z każdym dniem pojawiają się nowe oferty - dodaje.

Najlepiej sprzedają się mieszkania w blokach z wielkiej płyty. Są po prostu stosunkowo tanie. Droższe, ale też chętnie kupowane są kilkuletnie lokale w niskich budynkach. Warszawiacy zwykle szukają kawalerek i mieszkań dwupokojowych do 45-55 mkw. Zasada jest prosta: im więcej pokoi, tym trudniej sprzedać mieszkanie.

Ustalając cenę lokalu, trzeba uwzględnić wszystkie zalety i wady lokalu. Im bliżej centrum oraz stacji metra, przystanku autobusowego i tramwajowego, tym lepiej. Łatwiej uzyskać wyższą cenę, gdy obok jest przedszkole, szkoła, sklepy, park. Np. 50-metrowe mieszkanie w bloku z wielkiej płyty na Bielanach przy ul. Conrada to koszt ok. 415 tys. zł. Jednak podobne mieszkanie przy ul. Bajana to cena 530 tys. zł, bo budynek jest zbudowany z cegły.

Najdroższą dzielnicą w stolicy jest Śródmieście, gdzie za zakup mieszkania z rynku wtórnego zapłacimy średnio 11 700 zł za mkw. Drogo jest też na Żoliborzu (10 tys.) oraz Mokotowie (9800 zł). Najtańsze dzielnice to Białołęka (7350 zł) i Wesoła (7 tys.).

Średnie ceny nie uwzględniają oczywiście luksusowych apartamentów, gdzie koszt mieszkania zaczyna się od 20 tys. zł za mkw. A kończą? Na 43 tys. zł za mkw. wycenione zostało mieszkanie w kamienicy na placu Zamkowym. Najdroższe mieszkania w stolicy są w rezydencji "Opera" przy ul. Niecałej. Za metr trzeba tu zapłacić aż 50 tys. zł. Skąd taka gigantyczna kwota? Rezydencja to siedmiopiętrowy budynek tuż przy Ogrodzie Saskim. Apartamenty mają od 100 do 200 metrów kwadratowych. Niektóre mają dostęp do ogrodu na dachu. Do budynku wchodzi się przez wysoki na 7 metrów, wyłożony kamieniem i egzotycznym drewnem hol. Za holem trafiamy na kominek i recepcję, dalej oranżeria. Mieszkańcy mają do dyspozycji dwie sauny - suchą i mokrą - oraz basen. Prawie wszystkie mieszkania będą miały kominki, a pokój dzienny będzie wyposażony w ogromne, sięgające od podłogi do sufitu okna.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE