Nowości z regionu. Rowerem po Mazowszu

i

Autor: Materiały Prasowe

Nowości z regionu. Rowerem po Mazowszu

2020-05-29 0:00

Świat walczy z kryzysem sanitarnym i ekonomicznym, a branża turystyczna jest jedną z najbardziej dotkniętych przez epidemię. W tym roku wspierajmy więc lokalnych przedsiębiorców i mazowiecką turystykę. Mazowsze urzekające pięknem malowniczych krajobrazów, ma również bogatą historię. Puszcze i wsie mazowieckie kryją wiele miejsc pamięci, pomników i kapliczek. Piękną mazowiecką naturę można podziwiać na dwóch kółkach, wybierając jedną z wielu tras i szlaków rowerowych, prowadzących przez lasy i wiejskie drogi.

Jeśli masz chęć na rowerową wyprawę granicą Równiny Warszawskiej i Doliny Środkowej Wisły, przed tobą 53 km łatwej trasy, a po drodze wiele ciekawych miejsc. Wyruszamy ze stacji metra Kabaty.

Park Kultury w Powsinie

Ścieżką rowerową zmierzamy do Lasu Kabackiego, dawnego terenu łowieckiego Potockich i Branickich, który obecnie jest ulubionym miejscem odpoczynku mieszkańców południowej Warszawy. Jedziemy do Parku Kultury w Powsinie. Znajdziemy tam m.in. kawiarnię, korty tenisowe i boiska. Warto też wstąpić do znajdującego się w pobliżu ukwieconego Ogrodu Botanicznego Polskiej Akademii Nauk.

Tężnia solankowa w Konstancinie-Jeziornie

Kierując się zielonymi znakami, zjeżdżamy w dolinę Wisły i wjeżdżamy do Konstancina-Jeziorny. Jedziemy do Parku Zdrojowego, którego największą atrakcją jest tężnia solankowa o długości 40 m. Spływające po wiklinowych wiązkach kropelki solanki pomagają w leczeniu nieżytów górnych dróg oddechowych. Mijamy luksusowe wille i wjeżdżamy na krawędź doliny Wisły. W dole rozpościera się rezerwat „Łęgi Oborskie” z chronionym wilgotnym lasem, zwanym łęgiem jesionowo-wiązowym.

 

 

Nowości z regionu. Rowerem po Mazowszu

i

Autor: Materiały Prasowe

Dwór w Oborach

Jedziemy drogą u podnóża skarpy do dworu w Oborach. Barokowa rezydencja z mansardowym dachem otoczona zabytkowym parkiem, obecnie pełni rolę domu pracy twórczej literatów. Jedziemy w stronę koryta Wisły, przecinamy rezerwat „Łyczyńska Olszyna” i mijamy miejscowość Gassy. Wjeżdżamy na wał wiślany, podziwiamy panoramę piaszczystych łach w korycie Wisły i kierujemy się na południe.

Góra Kalwaria

Pod wiaduktem kolejowym jedziemy do Góry Kalwarii. W drugiej połowie XVII w. założono tu kalwarię, która miała naśladować tę z Jerozolimy. Do dzisiaj zachowało się kilka zabytków: barokowy kościół Podwyższenia Krzyża Świętego, dawna kaplica kalwaryjska, klasycystyczny ratusz z 1834 r., dawne jatki z kolumnowymi podcieniami, pałac biskupi oraz kościół i klasztor pobernardyński. Przez mostek na rzece Cedron i tunel pod ruchliwą szosą nr 50 kierujemy się do Czerska.

Zamek w Czersku

Zielonym szlakiem, a potem ścieżką przez teren przykościelny, zmierzamy do zamku z mostem arkadowym. Ze średniowiecznych zabudowań zachowały się tam częściowo odrestaurowane trzy baszty i łączący je mur. Miejscowi podają, że straszy tu królowa Bona, która już od kilkuset lat poszukuje rozsypanych pereł ze swojego naszyjnika, który pękł, kiedy opuszczała Czersk, udając się do rodzinnych Włoch. Podziwiając sady, łąki i pola jedziemy do Chynowa, gdzie znajduje się mały drewniany kościółek z pierwszej połowy XVIII w. Nasza wyprawa kończy się na stacji kolejowej, skąd pociągiem możemy wrócić do Warszawy.

Nowości z regionu. Rowerem po Mazowszu

i

Autor: Materiały Prasowe

ZWIEDZAJ MAZOWIECKIE MUZEA

I to nie tylko online! Mazowieckie muzea ponownie otwierają się dla zwiedzających. Na gości czekają nowe ekspozycje i atrakcje. Szczegółowe zasady zwiedzania należy sprawdzać na stronach internetowych i w mediach społecznościowych poszczególnych instytucji kultury

warte są już m.in. Stacja Muzeum i Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie, Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, Muzeum Romantyzmu w Opinogórze czy Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim.

Otwarcie placówek kulturalnych poprzedziły konsultacje ze stacjami sanitarno-epidemiologicznymi. Aby zapewnić gościom bezpieczeństwo, wprowadzono nowe zasady zwiedzania. Dotyczą one m.in. zakrywania ust i nosa, zachowania odpowiedniego dystansu, ale też dezynfekcji rąk. W salach wystawienniczych może przebywać określona liczba osób, kasy zostały odgrodzone, a urządzenia dotykowe wyłączone. Do bezpiecznego przyjęcia gości przygotowują się kolejne placówki. Wciąż można je zwiedzać online. Wirtualne wystawy, warsztaty, koncerty, ciekawostki czy pomoc w przygotowaniu do egzaminów – to tylko część atrakcji i pomocy dydaktycznych, z których można skorzystać.

 Adam Struzik Marszałek Województwa Mazowieckiego
Adam Struzik Marszałek Województwa Mazowieckiego

Szanowni Państwo!

Mazowsze to region doskonały na weekendowy aktywny wypoczynek. Mazowieckie parki krajobrazowe są rajem dla miłośników natury i pasjonatów historii, a wiosenna pogoda zachęca do pieszych i rowerowych wypraw. Zwłaszcza teraz, wspierajmy lokalną turystykę i wybierzmy wycieczkę po Mazowszu. Podziwiajmy piękno naturalnej przyrody, zwiedzajmy zabytki architektury, odkrywajmy pamiątki walk, pomniki i kapliczki, poznawajmy historię mazowieckich miast oraz bogatą i urozmaiconą kulturę ludową.

Mazowsze Logo

i

Autor: Materiały Prasowe

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki