Pendolino przyspieszy! Pasażerowie szybciej dojadą z Warszawy nad morze

2020-01-15 14:33 DS
Pendolino
Autor: materiały prasowe Pendolino

Dobre wieści dla wszystkich pasażerów kolei, którzy korzystają z pociągów z Warszawy na wybrzeże! Na trasie z Warszawy do Gdańska testowe pociągi po raz pierwszy przyspieszyły do 200 kilometrów na godzinę dzięki specjalnemu systemowi zamontowanemu przez PKP PLK. Specjalny przejazd Pendolino odbył się w miniony weekend, a dla pasażerów oznacza to szybszą podróż nad polskie morze.

Specjalny przejazd Pendolino odbył się w nocy z soboty na niedzielę 12 stycznia. Pociąg jechał na relacji Warszawa Wschodnia – Gdańsk – Warszawa Wschodnia. - Specjaliści sprawdzali właściwe działanie urządzeń systemu ERTM/ETCS poziomu 2 oraz pracę składu podczas rozwijania wyższych prędkości – powiedział nam Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP PLK. Test wyszedł pozytywnie i pokazał, że jazda z prędkością 200 kilometrów na godzinę jest możliwa, bezpieczna i komfortowa. Dla pasażerów kolei oznacza to natomiast szybszą podróż do Gdańska i nad polskie morze. - Czas podróży skróci się o 12 minut – powiedział nam Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP PLK. Czas podróży ma skrócić się w połowie tego roku.

W czasie testowego przejazdu kolejarze sprawdzali także oddziaływanie systemu pomiędzy torem a pociągiem, oddziaływania areodynamiczne na elementy infrastruktury przytorowej oraz badano wydajność systemu zasilania, współprace pantografu z siecią trakcyjną i system radiołączności pociągowej. Projekt modernizacji linii kolejowej na odcinku Warszawa – Gdynia pochłonął 928 mln złotych.

Sprawdź: Bilety przewoźników idą ostro w górę. Pasażerowie WKD i KM zapłacą więcej