Rafał Trzaskowski ostrzega i wysyła pilny sygnał. "Przemoc karmi się milczeniem"

2020-11-25 17:30 Alicja Guz
Rafał Trzaskowski
Autor: East News Rafał Trzaskowski

W Polsce w związku z przemocą domową ginie rocznie 500 kobiet! W Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet Rafał Trzaskowski zabrał głos w sprawie tego palącego problemu. Prezydent Warszawy przypomniał, jak ważna jest szybka reakcja i przerwanie zmowy milczenia. Wystosował również ważny apel.

Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet

"Nawet 500 kobiet rocznie ginie w Polsce w związku z przemocą domową. To kobiety, które są zabijane, bite ze skutkiem śmiertelnym, popełniają samobójstwa. 
To nie są odosobnione przypadki. Takie zabójstwa często poprzedzone są latami przemocy – poniżania, szantażowania, bicia, gwałtów – ale i obojętności instytucji" informuje Centrum Praw Kobiet.

25 listopada to Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet. Uwagę na ten palący problem zwrócił również prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

"Przemoc karmi się milczeniem"

"W tym dniu przypominamy o tym, że to nadal bardzo poważny problem, któremu przeciwdziałać musimy na co dzień. Informujmy, zgłaszajmy, pomagajmy. Bo przemoc karmi się milczeniem" napisał na Facebooku Rafał Trzaskowski. Prezydent Warszawy zwrócił również uwagę na fakt, że przed przemocą domową nie chroni pozycja społeczna, ani sytuacja materialna, a sytuacje przemocowe często zgłaszane są zbyt późno. - Według badań to właśnie kobiety padają najczęściej ofiarami przemocy w rodzinie. Przemocy, przed którą nie chroni ani pozycja społeczna, ani sytuacja materialna, ani miejsce zamieszkania. Przemocy, której największym sprzymierzeńcem jest milczenie – bo dopóki ofiara lub świadek nie zwróci się do odpowiednich instytucji, dopóty problem pozostaje “wewnętrzną sprawą rodziny”. To najwygodniejsza sytuacja dla sprawców. A przemoc domową należy zgłaszać. I to możliwie szybko. Niestety praktyka pokazuje, że do zgłoszeń dochodzi dopiero w momencie, gdy problem jest już bardzo poważny - powiedział Rafał Trzaskowski.

Warszawa pomaga pokrzywdzonym kobietom

Prezydent Warszawy w swojej wypowiedzi podkreślił, że ofiary przemocy domowej zawsze mogą liczyć na pomoc miasta. - Jako Miasto Stołeczne Warszawa nie tylko oferujemy pomoc ofiarom przemocy, ale też prowadzimy akcje informacyjne i uświadamiające o dostępnych możliwościach i rozwiązaniach zaradzenia problemowi. Temu właśnie służy nasza kampania "Przemoc karmi się milczeniem", uruchomiona w roku 2019 i wznowiona w 2020, w kontekście niepokojących danych na temat wzrostu problemu przemocy domowej w dobie epidemii. Jako Warszawa wraz ze współpracującymi z nami organizacjami pozarządowymi oferujemy bezpłatne porady prawne, wsparcie psychologiczne czy miejsca pomocy, takie jak hostele interwencyjne - zakomunikował Trzaskowski.

Ważny apel Rafała Trzaskowskiego

Rafał Trzaskowski zaapelował do warszawiaków, by nie przechodzili obojętnie wobec osób doznających przemocy z rąk najbliższych. - 25 listopada, w Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet, przypominamy o tym, że to nadal bardzo poważny problem. Ale przeciwdziałać musimy mu na co dzień. Informujmy, zgłaszajmy, pomagajmy. Bo przemoc karmi się milczeniem - zaapelował prezydent Warszawy.

Trzaskowski aż HUKNĄŁ i dobitnie powiedział, co myśli o PiS. "Samobójcza taktyka i grupa AWANTURNIKÓW"