Warszawa w czołówce miast przyjaznych dla biznesu. Które miasta znalazły się na liście?

2020-07-06 6:10 STAN
Warszawa wyróżniona w rankingu na miasto przyjazne dla biznesu
Autor: Urząd m.st. Warszawy, mat. prasowe Warszawa wyróżniona w rankingu na miasto przyjazne dla biznesu

Warszawa doceniona w rankingu miast przyjaznych dla biznesu. Stolica zalazła się na podium za Budapesztem i Pragą. Jakie jeszcze miasta znalazły się na liście? Dowiesz się więcej czytając ESKA Warszawa.

Warszawa na podium

W najnowszym rankingu Emerging Europe stolicę Polski doceniono za najlepszą infrastrukturę oraz przyjazność dla biznesu. Warszawa uplasowała się na podium za Budapesztem i Pragą. Stolica zajęła również pierwsze miejsce w kategorii „Infrastruktura i łączność”, trzecie w kategoriach „Wsparcie lokalnych władz” i „Marka”, a także piąte w kategorii „Pula Talentów”.

Czytaj także: Warszawa jak z obrazka. Zobacz wyjątkowe prace Tytusa Brzozowskiego [GALERIA]

– Dobre lokaty Warszawy w tego typu biznesowych zestawieniach to między innymi efekt doskonałego wykorzystania środków unijnych, rozwoju infrastruktury i rewitalizacji, również w formule PPP – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy i dodaje: - Rynek biurowy w Polsce staje się coraz bardziej atrakcyjny dla inwestorów. Warszawa to miasto otwarte i przyjazne, a jego mieszkańcy to bardzo dobrzy pracownicy. Dlatego stolica jest liderem wśród miast, które cieszą się największym zainteresowaniem biznesu.

Czytaj także: Jak wyglądała zalana stolica w 1968? Te zdjęcia robią wrażenie! [FOTO]

Lista portalu Emerging Europe sporządzana jest co roku przez opiniotwórczy, londyński think tank o tej samej nazwie. Ranking powstaje na podstawie ankiety, w której głosy oddaje ponad 50 ekspertów z dziedziny lokalizacji biznesu i bezpośrednich inwestycji. Ocenie badaniu poddawanych jest 75 miast, które mają co najmniej 200 tys. mieszkańców lub są stolicami państw położonych w Europie Środkowej, na Bałkanach, w państwach bałtyckich, ale także w Europie Wschodniej (np. na Ukrainie i Białorusi) oraz na Zakaukaziu.

Czytaj także: Imprezy masowe na świeżym powietrzu wracają! Od 17 lipca zmiana ograniczeń ilości osób

W stolicy dobry klimat dla biznesu 

Warszawa utrzymuje swoją pozycję miasta atrakcyjnego dla globalnych koncernów. Zainwestowali tu m.in. Goldman Sachs, BNP Paribas czy JP Morgan. Już 30 firm z listy Fortune Global 500 posiada w stolicy swoje centra usług dla biznesu.

 W przyszłym roku do grona międzynarodowych marek prowadzących swoją działalność w Warszawie dołączy Google Cloud, który zlokalizuje w mieście trzy strefy z pełną infrastrukturą IT Google. Obecnie firma buduje hub infrastruktury technicznej i oprogramowania w wynajętych data center, poszukuje też w Warszawie pracowników, którzy będą odpowiadać za infrastrukturę techniczną.

Google Cloud Warszawa będzie sprawować nadzór nad ochroną przed ewentualnymi zakłóceniami usług świadczonych przez platformę Google Cloud nie tylko klientom z Polski, ale także z pozostałych krajów regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Warszawski region jest 9. lokalizacją infrastruktury przetwarzania danych Google w Europie. Od 2007 roku firma zainwestowała w infrastrukturę techniczną w Europie już ponad 15 mld euro. 

Spacer po ogrodzie botanicznym w Bydgoszczy

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.