Zmiana w bankomatach w całym kraju. Od teraz można wypłacić nowy banknot

2020-07-01 6:50 hz
Zmiana w bankomatach w całym kraju. Od teraz można wypłacić nowy banknot
Autor: pixabay.com Zmiana w bankomatach w całym kraju. Od teraz można wypłacić nowy banknot

Z bankomatów w całej Polsce możemy już pobrać banknoty, które do tej pory były dostępne wyłącznie w placówkach bankowych lub pocztowych. NBP wprowadził do maszyn banknot 500 zł.

Chcieli ukraść bankomat, zostali zatrzymani na gorącym uczynku!

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Nowy banknot 500 zł w baknomatach

Nardowy Bank Polski poinformował, że z baknomatów można już wypłacić 500 zł w jednym banknocie. Do tej pory pieniądze o takim nominale można było uzyskać wyłącznie w kasach banków oraz w placówkach poczty polskiej. Banknot wszedł oficjalnie do obiegu 10 lutego 2017 roku, jednak nie był dostępny w urządzeniach wypłacających gotówkę.

NBP podkreśla, że banknoty 500 zł ułatwiają rozliczenia gotówkowe pomiędzy obywatelami oraz pozwalają na zmniejszenie kosztów obsługi pieniądza ponoszonych przez przedsiębiorców. 

Od 29 czerwca w obiegu znajduje się 31 255 618 sztuk banknotów 500-złotowych. Można ich używać we wszystkich transakcjach gotówkowych w całej Polsce.  

Banknoty 500 zł należą do serii banknotów powszechnego obiegu „Władcy polscy”, obok banknotów: 10 zł, 20 zł, 50 zł, 100 zł, 200 zł.

Jak wygląda banknot 500 zł?

Banknot o nominale 500 zł na stronie przedniej posiada fioletowo-szaro-żółto-niebieską kolorystykę, na odwrotnej - szaro-niebieską. Jego cechy charakterystyczne na awersie to:

  • W centralnej części portret króla Jana III Sobieskiego inspirowany ryciną Jana Matejki.
  • Na lewo od portretu wizerunek herbu Janina.
  • Na prawo od portretu szyszak husarski.
  • W lewym dolnym rogu 8 małych kółek z białymi krzyżykami w dwóch kolumnach.

Na rewersie banknotu 500 zł znajdziemy wizerunek Orła Białego za panowania Jana III Sobieskiego, a w tle - wizerunek orła oraz pałac w Wilanowie.