Afera po emisji serialu w TVP

i

Autor: AKPA

Afera po emisji serialu w TVP. Jest mocna odpowiedź! "Nikt z Warszawy nie musi mi mówić..."

2022-01-20 14:45

Emisja 830. odcinka "Na dobre i na złe" wywołała prawdziwą burzę. Serialowi bohaterowie wybrali się na Kaszuby, a region ten został pokazany w sposób pozostawiający wiele do życzenia… Jak twórcy serialu przedstawili samych Kaszubów i dlaczego spotkali się ze sprzeciwem młodych mieszkańców tego miejsca? Zobaczcie sami.

Stereotypy w "Na dobre i na złe"! Kaszubi oburzeni

W środę 12 stycznia na antenie TVP został wyemitowany 830. odcinek serialu "Na dobre i na złe". Jego akcja odgrywa się na Kaszubach, dokąd pojechał prof. Andrzej Falkowicz, bohater grany przez Michała Żebrowskiego. Serialowi Kaszubi spotykają się w tzw. Pustą Noc, czyli ostatni wieczór przed pogrzebem zmarłego. Zgodnie z tradycją, po odmówieniu modlitwy w intencji nieboszczyka, uczestnicy obrzędu nie rozchodzili się do domów, lecz przez kilka godzin, a czasami i do rana śpiewali pieśni pustonocne. Tymczasem twórcy serialu z tego obrzędu zrobili "pijackie wrzaski" i "chlanie nad zwłokami". 

To jednak nie wszystko. Czarę goryczy przelały również inne stereotypy na temat Kaszubów. Mieszkańcy tego pięknego regionu zostali przedstawieni jako zacofani, żyjący w mało współczesnych domach i nadużywający alkoholu oraz innych używek.

Kaszubi ostro odpowiadają twórcom serialu

Taki obraz społeczności kaszubskiej nie przeszedł jednak bez echa. Klub Młodych Kaszubów "Cassubia" opublikował na Facebooku wideo, w którym ostro odpowiada twórcom "Na dobre i na złe" oraz obala pokazane w serialu stereotypy. Oto, co można usłyszeć na nagraniu:

"Na Kaszubach dbamy o nasze dzieci!"

"Regularnie chodzę na badania i nikt z Warszawy nie musi mi mówić, że potrzebuję doktora"

"Byłam wiele razy na Pustej Nocy. To było zawsze w nocy! Były piękne śpiewy, a nie pijackie wrzaski!"

"Kaszub to nie wielbłąd! Wypić też musi. Ale my wiemy kiedy, w jaki sposób, w jakich okolicznościach oraz kiedy skończyć. Za umarłych to my się modlimy".

Twórcy nagrania zachęcają do przyjechania na Kaszuby i poznania ich historii, kultury oraz tradycji. Myślicie, że producenci serialu przeproszą za ten odcinek? Dajcie znać w komentarzach!

Sonda
Czy byłeś kiedyś na Kaszubach?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE