Barbara Winiarska. Choroba córki i niespodziewana śmierć

2020-09-18 6:05 Maciej Gąsiorowski
Barbara Winiarska
Autor: AKPA Aktorka na pół roku przed śmiercią

Barbara Winiarska (+50 l.) urodziła się w Skierniewicach, skąd pochodził jej ojciec, profesor nauk medycznych Tadeusz Winiarski (+80 l.). Talent do występów na scenie odziedziczyła m.in. po dziadku, Michale Winiarskim, który w młodości był chórzystą w Operze Wiedeńskiej. Potem uczył muzyki i języka niemieckiego w szkole podstawowej. Po amputacji nogi w skutek wypadku, musiał zadowolić się pracą w pobliskiej szkole żydowskiej, której został kierownikiem.

Babcia Barbary, Janina, uczyła natomiast dzieci specjalnej troski. Rodzice aktorki znanej z "Misia" także przejawiali zdolności artystyczne. Ojciec grał na pianinie, a mama Nadzieja (+74 l.), uczyła się w szkole baletowej. To właśnie tam się poznali i praktycznie od pierwszej chwili pokochali. Winiarscy kilka lat po urodzeniu córek, Marii (69 l.) i Barbary (+50 l.), przeprowadzili się do Warszawy, gdzie Tadeusz dostał pracę w szpitalu, w którym musiał za zadanie miał prowadzenie chóru... pielęgniarek. Zamieszkanie w stolicy spowodowało także, że matka przyszłych aktorek mogła rozwinąć skrzydła. Nadzieja Winiarska zaczęła śpiewać w kwartecie żeńskim "Karaty", który często występował razem z Mieczysławem Foggiem (+89 l.). Matka Basi i Marysi śpiewała także w kabarecie Hanki Bielickiej "Pod Gwiazdami".

Duet z siostrą i choroba córki

Babcia bardzo nie chciała by jej wnuczki zostały aktorkami. – Gdy babcia Janina dowiedziała się, że Marysia chce iść do szkoły teatralnej wpadła w histerię. To było dla babci jednoznaczne, że dziewczyna zejdzie na „złą drogę”. Bardzo to wkurzyło wujka Tadeusza, który oznajmił: „Mamo, ty jesteś zmarnowanym talentem na miarę Modrzejewskiej.” - wyznała w jednym z wywiadów Danuta Zalewska, siostra cioteczna Winiarskich. Po studiach aktorskich, Barbara wspólnie z siostrą Marią, tworzyła duet Siostry Winiarskie, który występował m.in. na festiwalu w Opolu w 1978 roku. Siostry były tak nierozłączne, że zdecydowały się na podwójny ślub, do którego doszło 17 kwietnia 1976 roku. Basia poślubiła Pawła Wawrzeckiego (70 l.), aktora, który znany był jako syn Stanisława Wawrzeckiego (+43 l.), skazanego na śmierć w 1965 roku w tzw. aferze mięsnej. Wybrankiem Marysi został natomiast Wiktor Zborowski (69 l.), pochodzący ze znanego klanu aktorskiego.Duet na scenie przetrwał niestety tylko kilka lat. Rozpadł się na początku lat 80., gdy młodsza z sióstr urodziła niepełnosprawną córkę. Ania (38 l.) przyszła na świat z dziecięcym porażeniem mózgowym. Wkrótce potem matką została także Maria, która doczekała się córek - Hanny (38 l.) i Zofii (33 l.). - Nawet termin porodu miałyśmy ustalony na ten sam dzień. Obie urodziłyśmy córki. Tylko że ja urodziłam o czasie i zdrowe dziecko, a Basia w ósmym miesiącu Anię, która ma porażenie mózgowe - zdradziła Maria Winiarska.

Niespodziewana śmierć

Z uwagi na opiekę nad córką, Barbara Winiarska w produkcjach filmowych i telewizyjnych, pojawiała się bardzo rzadko. Zagrała m.in. epizod w hicie "Kogel-mogel" (1988). W oczach widzów została jednak ekspedientką sprzedająca mięsa spod laty w najsłynniejszej komedii Stanisława Barei (+57 l.). Więcej szczęścia w zawodzie miała jej siostra, która do momentu zagrania w "Klanie", także kojarzona była z "Misiem". Jej małżeństwo z Pawłem Wawrzeckim także się rozpadło. Aktor nawiązał romans z koleżanką z teatru Agnieszką Kotulanką (+61 l.). Młodsza z sióstr Winiarskich rzuciła się wtedy w wir pracy. Założyła stowarzyszenie charytatywne Elf, pomagające niepełnosprawnym dzieciom. Zmarła nagle we wrześniu 2002 roku na skutek wylewu krwi do mózgu, którego dostała podczas wakacji w Kołobrzegu. Aktorka została pochowana na Starych Powązkach w Warszawie (kwatera 129/1/13), gdzie kilka lat później spoczęli także jej rodzice.

Tak wygląda grób Barbary Winiarskiej

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Najnowsze