Była córką Dymszy. Oddała ojca do przytułku. Spotkały ją potem same nieszczęścia

2019-07-07 10:34 MGa
Anita Dymszówna
Autor: Najlepsza polska muzyka/YouTube Córka Adolfa Dymszy zmarła w zapomnieniu

Anita Dymszówna (55 l.) zmarła 20 lat temu w zupełnym zapomnieniu. Nałożyło się na to kilka kwestii. Choroba alkoholowa i ostracyzm środowiska aktorskiego, po tym jak oddała swojego ojca, legendarnego aktora Adolfa Dymszę (+75 l.) do przytułku.

Anita Dymszówna była utalentowana aktorką. Studiowała razem z Piotrem Fronczewskim, Andrzejem Sewerynem, Andrzejem Nardellim i Marianem Glinką. Wystąpiła w głośnym filmie dokumentalnym "Raz, dwa, trzy" w reżyserii Lindsaya Andersona (+71 l.) z 1967 roku o zajęciach prof. Ludwika Sempolińskiego ze studentami warszawskiej PWST. 

Córka Adolfa Dymszy była żoną aktora Macieja Damięckiego (75 l.). Niestety w latach 70-tych postąpiła tak z ojce, że odwrócił o się od niej środowisko aktorskie.  Gwiazdor kina ostatnie 2 lata życia spędził w Domu Opieki Społecznej w Górze Kalwarii. Adolf Dymsza stracił słuch i chorował prawdopodobnie na Alzheimera. Zmarł 20 sierpnia 1975 roku.

- W Skolimowie nie chcieli teścia przyjąć, bo był niedołężny. Udało się dopiero w domu pomocy społecznej w Górze Kalwarii. Jeździliśmy tam często z Anitą na występy, żeby odwdzięczyć się tym ludziom. Mimo to środowisko miało do nas pretensje, że oddaliśmy go do przytułku i jesteśmy najgorsi na świecie – wspominał Damięcki w magazynie "Rewia".

Para rozwiodła się w 1977 roku. To podłamało Dymszównę, która zaczęła nadużywać alkoholu. Po raz ostatni w teatrze zagrała cztery lata później. Do filmu już nie powróciła. Wycofała się z życia publicznego i została zapomniana. Zmarła 7 lipca 1999 roku w Warszawie.

Anita Dymszówna została pochowana na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie (kw. 29B-5), w grobie 20-letniego Tomka Grodeckiego zmarłego tragicznie w 1978 roku, prawdopodobnie kogoś z rodziny jej siostry Wiesławy. Adolf Dymsza z żoną Zofią leżą natomiast na Powązkach Wojskowych.

Miał tylko 25 lat. Polski aktor utonął w Narwi

Sprzęt AGD, RTV z dużymi rabatami? Sprawdź na Neonet promocje.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze