Była seksbombą PRL. W życiu spotkała ją fala nieszczęść. Jej grób jest bardzo skromny [WIDEO]

2019-11-12 16:42 MGa, doll
Seksbomby PRL
Autor: 07 zgłoś się Odcinek 11 - Wagon pocztowy Nina Gocławska

W dzisiejszym odcinku "(Nie)zapomnianych" pokażę Wam groby pięknych polskich aktorek, które w PRL-u uchodziły za symbol seksu. Zmarły one w zapomnieniu. Części z nich kariera załamała się w powodu nadużywania alkoholu. Na ich pogrzebach zjawiła się tylko najbliższa rodzina i przyjaciele. Próżno było szukać tłumu fanów.

Teresa Tuszyńska

Teresa Tuszyńska (+54 l.), która spoczywa na Cmentarzu Północnym w Warszawie, uchodziła za jedną z najpiękniejszych polskich aktorek XX wieku.Debiutowała już w wieku 16 lat. Na ekran trafiła dzięki konkursowi w tygodniku "Przekrój" w 1958 roku. Po filmie "Ostatni strzał" przyszły sukcesy w takich produkcjach jak: "Do widzenia, do jutra", "Tarpany", czy "Rozwodów nie będzie". Jej kariera filmowa trwała zaledwie 15 lat. Po raz ostatni zagrała w 1973 roku w niemieckim filmie "Klucze".

Z powodzeniem w latach 60 radziła sobie jako modelka "Mody Polskiej". Tuszyńskiej nie układało się w życiu prywatnym. Miała trzech mężów. Pierwszym był plastyk Jan Zamoyski, drugim specjalista od dubbingu Włodzimierz Kozłowski. Oba małżeństwa zakończyły się z powodu nadużywania przez "Tetetkę", jak mówili o niej koledzy po fachu, alkoholu. Nie bez znaczenia było także to, że była w bliskich relacjach z Adamem Pawlikowskim (+50 l.). Po samobójczej śmierci aktora znanego z "Popiołu i diamentu" w 1976 roku, jeszcze bardziej popadła w alkoholizm. Nałóg, któremu uległa, załamał jej karierę filmową. Po pijaku znieważyła milicjanta i gdyby nie amnestia, skończyłaby w więzieniu.

Z ostatnim mężem, Janem Perzyną była 7 lat, aż do swojej śmierci w 1997 roku. Był on jej kompanem od kieliszka. W alkoholizm wpędziła także swoją młodszą siostrę Wacławę, która zmarła 3 lata przed nią. Męża Tuszyńskiej nie było stać na jej pochowanie, więc formalnościami zajął się jej brat. On zresztą nigdy się nie dowiedział, co było przyczyną śmierci Teresy. Wyniki sekcji zwłok odebrał mąż, który zniknął tuż po pogrzebie..

Obejrzyj nowy odcinek programu "(Nie)zapomniani":

Elżbieta Czyżewska

Uzależniona od alkoholu była także Elżbieta Czyżewska (+72 l.), która nazywana była polską Marilyn Monroe (+36 l.). Nie tylko ze względu na swoją urodę, ale także z uwagi na spektakl "Po upadku", w którym zagrała postać Maggie - pastisz najsłynniejszej seksbomby świata. Sztukę oglądał sam autor tekstu, Arthur Miller (+89 l.), mąż Monroe.

Aktorka największa sławę zyskała w latach 60-tych. Zagrała w takich filmach jak: "Mąż swojej żony", "Żona dla Australijczyka", "Gdzie jest generał", "Guiseppe w Warszawie", "Rękopis znaleziony w Saragossie", "Rysopis", "Małżeństwo z rozsądku", czy "Wszystko na sprzedaż". Pierwszym mężem Czyżewskiej był reżyser Jerzy Skolimowski (81 l.). Małżeństwo rozpadło się, gdy aktorka poznała amerykańskiego korespondenta "New York Timesa" Davida Halberstama (+73 l.). Z uwagi na krytykę Władysława Gomułki (+77 l.), dziennikarz został persona non grata w Polsce. Czyżewska wkrótce potem pojechała za reżyserem do USA tym samym stając się jedną z ofiar marca 1968 roku. Będąc w Stanach Zjednoczonych z uwagi na akcent grała głównie epizody. Sporadycznie występowała także w polskich filmach.

Ciekawostką jest to, że w czasie, gdy grała razem z Meryl Streep (70 l.) w Biesach w reżyserii Andrzeja Wajdy (+90 l.), uczyła aktorkę polskiego. Potem posłużyło to Streep w roli Zofii Zawistowskiej w "Wyborze Zofii", za którą dostała Oscara.

Po rozwodzie w 1977 roku, Czyżewska uzależniła się od alkoholu. Była także nałogową palaczką. Po śmierci siostry Krystyny oraz byłego męża, który zginął w wypadku samochodowym w 2007 roku popadła także w depresję. Sama zmarła w czerwcu 2010 roku na raka przełyku w jednym z nowojorskich szpitali w wieku 72 lat. Pogrzeb Elżbiety Czyżewskiej odbył się cztery miesiące później na Powązkach Wojskowych w Warszawie.

Maria Probosz

Z alkoholem problemy miała także Maria Probosz (+49 l.). Ta blond włosa aktorka słynęła z ról rozbieranych. Jej wdzięki można było oglądać w "07 zgłoś się", "Tulipanie", "Porno", czy "Zabij mnie glino". O jej śmierci i pogrzebie na Cmentarzu Zarzew w Łodzi, media poinformowały dopiero w dniu pochówku.

Maria Probosz była trzykrotnie zamężna - z aktorem Markiem Proboszem (60 l.), operatorem Zbigniewem Kopanią (70 l.) i Andrzejem Hasikiem. Aktorka była także w toksycznym związku z aktorem Czesławem Nogackim (69 l.), który znęcał się nad nią fizycznie i psychicznie i wpędził ją w alkoholizm. Maria Probosz dzięki trzeciemu mężowi wyszła z nałogu. Niestety zmarła w 2010 roku po chorobie nowotworowej.

Nina Gocławska

W zapomnieniu zmarła także inna seksbomba znana z "07 zgłoś się". Nina Gocławska (+51 l.), grała stewardessę, jedną z kochanek porucznika Borewicza. Z powodu ciąży jej rola ograniczyła się zaledwie do 2 odcinków. Gocławska była nie tylko aktorką, ale także tancerką baletową i prezenterką. Razem z Niną Terentiew (73 l.) prowadziła program "Piękni i wspaniali". Występowała w Teatrze Roma i prowadziła konkursy Miss Polonia. Karierę przerwała w 1996 roku z powodu choroby męża. Po jego śmierci dotknęły ją kolejne tragedie. Odejście ojca i teściowej. Sama Gocławska zmarła 18 marca 2009 roku w wieku zaledwie 51 lat, po ciężkiej chorobie.

Aktorka początkowo została pochowana na cmentarzu w Michałowicach pod Warszawą. Teraz spoczywa w małym grobie na Powązkach Wojskowych w Warszawie.

Najnowsze