Eurowizja Junior 2020 tuż tuż. Brzozowski o kulisach konkursu w czasach pandemii: "To wydarzenie bez precedensu"

2020-11-28 11:01 Aleksandra Pawłowska
Rafał Brzozowski. Na nowych zasadach
Autor: Artur Hojny Rafał Brzozowski

Eurowizja Junior 2020 to jedno z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń muzycznych tego roku. Jednym z jej gospodarzy będzie RAFAŁ BRZOZOWSKI, który zdradził nam, czym tegoroczna edycja będzie się różniła od poprzednich i jak ocenia szanse naszej reprezentantki Ali Tracz. Zdradził także kulisy nadchodzącej edycji "The Voice Senior", gdzie zadebiutuje w roli prowadzącego.

Ala Tracz reprezentantką Polski na Eurowizji Junior 2020!

- Eurowizja Junior 2020 zbliża się wielkimi krokami. W tym roku wystąpi pan po raz pierwszy w roli współprowadzącego. Jak wyglądają przygotowania?

- Pewne, choć niewielkie, doświadczenie z Eurowizją Junior już miałem dzięki prowadzeniu 3 lata temu eliminacji do tego konkursu w naszym kraju. W tym roku decyzja o tym, czy Eurowizja ostatecznie się odbędzie czy nie, długo stała pod znakiem zapytania ze względu na pandemię. Ostatecznie zapadła decyzja, że będzie ona miała miejsce, a przynajmniej będziemy o to walczyć, ale ze względu na specyficzne warunki te przygotowania nie są łatwe. Teraz mam dłuższą przerwę, w trakcie której mogę się skupić już wyłącznie na Eurowizji. Chcieliśmy się do tego jak najlepiej przygotować, aby nic nas nie zaskoczyło. W końcu, mimo, że niektóre z tych występów będą zarejestrowane wcześniej, to jednak samo wydarzenie będzie na żywo. Jest to więc dla organizatorów, duże wyzwanie.

- Ze względu na pandemię w tym roku Eurowizja Junior po raz pierwszy w historii będzie musiała odbyć się - przynajmniej częściowo - w wersji on-line. Jak to będzie wyglądać?

- Wszystkie państwa, które biorą udział w konkursie, mają zbudować u siebie podobne studia, gdzie rejestrowane będą występy ich reprezentantów. Kilku z nich miało przyjechać do nas, by wystąpić w studiu w Warszawie, nie jest to jednak nadal pewne, ponieważ sytuacja związana z pandemią jest bardzo dynamiczna. Na żywo z pewnością odbędzie się gala, w trakcie której dojdzie do głosowania. Eurowizja Junior będzie więc w tym roku taką hybrydą występów na żywo i on-line. To trudne zadanie, zostaliśmy wrzuceni na głęboką wodę. Będzie to wydarzenie bez precedensu, ale też czasy są bezprecedensowe. Chyba nikomu się nawet nie śniło, że może nie być koncertów, że tak wiele wydarzeń może się odbywać zdalnie, a ludzie będą musieli siedzieć w domach.

- W Polsce Eurowizja zaczęła cieszyć się dużą popularnością za sprawą dobrej passy, które nasze reprezentantki utrzymują na tym konkursie już od dwóch lat. Roksanie Węgiel i Viki Gabor udał się Polsce zapewnić zwycięstwo dwa razy z rzędu. To przypadek czy fenomen młodego pokolenia?

- To na pewno nie jest przypadek! Te dziewczyny śpiewają świetnie jak na swój wiek i są artystkami z charakterem. Zaczyna powracać takie fenomen jakim są dziecięce gwiazdy, których długo na naszym runku muzycznym nie było. W latach 80. Taką gwiazdą była Natalia Kukulska, jako dzieci oglądaliśmy zespół Fasolki czy „Tęczowy Music Box”. W ostatnich latach widać, że ten trend wraca. Już nie tylko rodzice zabiegają, aby ich pociechy śpiewały, ale chcą tego same dzieciaki. Nie boją się startować w konkursach wokalnych czy pokazywać swój talent w internecie.

- Ale też przybywa programów, w których młodzi mogą się pokazać :"Szansa na sukces", "The Voice Kids"...

- Nie bez znaczenie jest też fakt, że takie programy przyciągają dużą widownię. To duże produkcje, chociaż sformatowane z myślą o dziecięcych uczestnikach. Ich sukces rozwija się trochę samoczynnie. To ludzie tego chcą, a co ważniejsze – chcą tego dzieciaki.

- Jak pan ocenia szanse Ali Tracz, która będzie Polskę reprezentować w tym roku?

- Ala jest zupełnie inna niż Viki Gabor i Roksana Węgiel, o których można by powiedzieć, że są nawet dla siebie pewną konkurencją. Są w podobnym wieku, mają podobne piosenki, a nawet sposób śpiewania. Natomiast Ala jest od nich młodsza i po prostu świetnie śpiewa. Ma taki wdzięk i naturalność dziecka, jest dziewczęca, uśmiechnięta i może to być nasz wielki atut. Uważam, że to dobry pomysł, żeby to właśnie ona w tym roku reprezentowała Polskę, bo nie powielamy tego co już było, tylko pokazujemy wodzowi coś nowego. Ala ma szansę powalczyć o bardzo dobry wynik, myślę, że nawet wygrać Eurowizję, ponieważ ma dobrą piosenkę i świetnie ją wykonuje.

- Wkrótce będziemy mogli pana zobaczyć w jeszcze jedynym debiucie – w roli prowadzącego zbliżającej się nowej edycji „The Voice Senior”. Przed laty pan sam w programie "The Voice of Poland" stawiał swoje pierwsze kroki na drodze do muzycznej kariery. Jakie to uczucie powrócić do tego formatu po latach?

- Zdarzało mi się powracać do programu „The Voice of Poland” parokrotnie w roli gościa specjalnego. Gdy występowałem w nim po raz pierwszy, nie pomyślałbym, że w przyszłości stanę się gospodarzem takiego formatu, choć przyznam, że po zakończeniu pierwszej edycji, kiedy udało mi się osiągnąć spory sukces z albumem "Tak blisko", pojawił się taki pomysł, bym poprowadził drugą edycję. Wtedy jednak argumentem przeciw było moje małe doświadczenie w takiej roli. Dziś jest już ono większe. To, że wracam po latach na tę scenę, to rzeczywiście ciekawy zbieg okoliczności. Format w wersji dla seniorów istnieje co prawda od niedawna, ale zdążył wzbudzić duże zainteresowanie widzów. Gdy obserwowałem uczestników podczas zdjęć, byłem po prostu oczarowany! Oni nie ścigają się ze sobą. Wreszcie mają czas, aby spełnić swoje marzenia, by zrobić coś, czego pragnęli od dawna, ale z różnych przyczyn nie było im wcześniej dane. A oprócz pięknych historii mamy tu genialne występy.

- Z jednej strony Eurowizja Junior, a z drugiej śpiewający seniorzy. Pana przykład zdaje się potwierdzać, że muzyka łączy pokolenia. Jak się pan odnajduje w takiej międzypokoleniowej muzycznej współpracy.

- Bardzo dobrze się w tym czuję, bo mam szerokie spektrum muzyczne. To jest trochę tak, jakbym oglądał program „Jaka to melodia?”, gdzie goszczę artystów w zasadzie w każdym wieku – od Viki Gabor czy Roksany Węgiel, po Ricchi e Poveri . Kilka lat temu zrealizowałem nawet taki projekt, o którym marzyłem już od dawna - "Polskie standardy muzyczne", w ramach którego poprosiłem takich artystów jak Wojciech Gąssowski, Irena Santor czy Zbyszek Wodecki do tego, żeby na nowo zaśpiewali swoje wielkie przeboje, w duecie z młodszym pokoleniem. Był to taki pomost pomiędzy starszymi muzykami, którzy stali się już pewnymi ikonami, a tymi młodszymi, którzy dopiero budują swoją karierę. Dlatego też cieszę się, że akurat teraz mogę trochę na to wszystko popatrzeć z boku, uczestniczyć zarówno w projektach, gdzie jest młodość, świeżość, energia i dziecięca radość, jak i w tych, gdzie jest dojrzałość i mądrość życiowa. To dla mnie jest wielka nauka, ale też inspiracja.

PIERWSZA TAKA EUROWIZJA

Polska już po raz drugi wystąpi w roli gospodarza Eurowizji Junior, która w tym roku odbywa się pod hasłem „Move the World - Rusz światem!”. Tym razem konkurs odbędzie się jednak nie w Gliwicach, a w Warszawie. To jednak nie jedyna różnica. 18. edycja wydarzenia, ze względu na pandemię, odbędzie się w zmienionej formule, z użyciem najnowocześniejszej technologii. Po raz pierwszy konkurs odbędzie się zdalnie, a występy małych artystów nagrywane będą wcześniej w studiu telewizyjnym zlokalizowanym w danym kraju. Ponadto uczestnicy konkursu, mimo że nie będą obecni fizycznej na miejscu, będą mieli możliwość pojawić się na scenie w Warszawie za sprawą AR, czyli rozszerzonej rzeczywistości.Do muzycznej rywalizacji staną dzieci w wieku od 9 do 14 lat, które reprezentować będą Białoruś, Francję, Gruzję, Hiszpanię, Holandię, Kazachstan, Maltę, Rosję, Serbię, Ukrainę oraz Niemcy, które wezmą udział w konkursie po raz pierwszy, oraz Polskę. w konkursie. Naszą reprezentantką w tym roku została 10-letnia Alicja Tracz dzięki wygranej w konkursie “Szansa na sukces. Eurowizja Junior” z piosenką “I’ll Be Standing”. Galę poprowadzą Rafał Brzozowski, Ida Nowakowska oraz Małgorzata Tomaszewska.

Emisja w TV:

18. Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci - Polska 2020

niedziela 17.00 TVP 1

Najnowsze