Groby ofiar katastrofy smoleńskiej. Nie zapomnimy tej tragedii! (Nie)zapomniani WIDEO

2020-04-10 7:02 MGa
Groby ofiar katastrofy smoleńskiej
Autor: mat. archiwalny Natalia Januszek, Bartosz Borowski, Basia Maciejczyk

Trudno uwierzyć, że już 10 lat mija od tej tragedii. Przed zbliżającą się rocznicą potwornej katastrofy w Smoleńsku, odwiedziliśmy groby jej ofiar. Choć cały kraj walczy teraz z koronawirusem, każdy z pewnością znajdzie chwilę na modlitwę, czy zadumę nad tym, co wydarzyło się 10 kwietnia 2010 r. i jak dotknęło to nas wszystkich.

W związku ze zbliżającą się dziesiątą rocznicą katastrofy smoleńskiej i osiemdziesięcioleciem zbrodni katyńskiej, "Super Express" przygotował niezwykłą unikatową pamiątkę, numizmat platerowany 24-karatowym złotem posiadającym certyfikat Mennicy Polskiej. Odwiedziliśmy także z kamerą programu "(Nie)zapomniani. Cmentarne historie” groby ofiar tragedii z 10 kwietnia 2010 roku (przyp. do obejrzenia na kanale Niezapomniani na YouTube). Na awersie numizmatu znajduje się Matka Boska Katyńska, a rewers przedstawia Orła w koronie oraz szachownicę, symbol lotnictwa polskiego. Pamiątka będzie do kupienia 1 kwietnia razem ze środowym wydaniem "Super Expressu", w specjalnej cenie 29,99 złotych. TU MOŻESZ KUPIĆ NUMIZMAT

Przypomnijmy, że w katastrofie samolotu Tu-154M zginęło 96 osób, z prezydentem Lechem Kaczyńskim (+60 l.) na czele. Tupolew rozbił się w Rosji nieopodal lotniska Smoleńsk-Siewiernyj. Polska delegacja leciała wówczas na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Oprócz głowy państwa i jego małżonki Marii Kaczyńskiej (+67 l.) zginęli także ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski (+90 l.), wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, osiemnastu parlamentarzystów, dowódcy wszystkich sił zbrojnych, duchowieństwo, przedstawiciele ministerstw i Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych oraz członkowie organizacji kombatanckich i rodzin katyńskich. Śmierć ponieśli także funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu oraz wszyscy członkowie załogi.

Wszystkie ofiary katastrofy smoleńskiej zostały pochowane z honorami do 10 maja. Niestety po dokonanej serii ekshumacji przez prokuraturę wojskową jesienią 2012 roku, stwierdzono, że ciała sześciu ofiar katastrofy, w tym Ryszarda Kaczorowskiego i Anny Walentynowicz (+80 l.), pochowano w niewłaściwych grobach pod innymi nazwiskami. Ostatniego prezydenta na uchodźstwie pomylono z ciałem Tadeusza Lutoborskiego (+83 l.), byłego prezesa Warszawskich Rodzin Katyńskich. W grobie Anny Walentynowicz znajdowała się natomiast Teresa Walewska-Przyjałkowska (+73 l.), wiceprezes fundacji „Golgota Wschodu”.  Badania genetyczne wykazały także, że pomylono ciała ks. prałata Ryszarda Rumianka (+62 l.), rektora Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego  i ks.  Zdzisława Króla (+74 l.), kapelana warszawskiej Rodziny Katyńskiej.

Najwięcej, bo aż 32 groby znajdują się na Powązkach Wojskowych w Warszawie. 28 z nich ulokowanych jest w tzw. Kwaterze smoleńskiej znajdującej się koło pomnika smoleńskiego. Siedem osób pochowano także na Starych Powązkach w Warszawie i  cztery w Panteonie Wielkich Polaków Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.Jedenaścioro zmarłych spoczywa w Krakowie, w tym pięcioro na Cmentarzu Rakowickim. Troje z ofiar katastrofy smoleńskiej znalazło miejsce wiecznego spoczynku na Cmentarzu Srebrzysko w  Gdańsku. Groby tragicznie zmarłych rozsiane są praktycznie po całej Polsce.

[Niezapomniani] - Groby ofiar katastrofy smoleńskiej.

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Numizmat Katyń
Autor: se.pl Numizmat Katyń
Najnowsze