Groby polskich muzyków i piosenkarzy. Śmierć na torach, zadławienie gumą. (Nie)zapomniani WIDEO

2020-11-19 14:15 mga
Groby polskich muzyków rockowych. Niezapomniani
Autor: mat. archiwalny Robert Brylewski, grób Janusza Rołta i Ryszard Riedel

Byli idolami młodzieży. Występowali w zespołach rockowych i punkowych, a ich życie było bardzo intensywne. Często nadużywali alkoholu i narkotyków. Wielu z nich odeszło w bardzo młodym wieku. Odwiedzając Cmentarz Północny w Warszawie natrafiliśmy na zaniedbane groby muzyków, których popularność przypadła na siermiężne czasy PRL lat 80. Zapraszamy na kolejny odcinek "(Nie)zapomniani. Cmentarne historie".

Groby polskich muzyków rockowych. Tragiczne śmierci idoli młodzieży. Niezapomniani

Robert Brylewski (1961-2018) – lider i współzałożyciel takich zespołów jak: Kryzys, Brygada Kryzys, Armia oraz Izrael. Pochodził z muzykalnej rodziny, jego rodzice byli artystami Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Miał dwie córki Sarę (34 l.) i Ewę (30 l.), które miał z byłą żoną, wokalistką Vivian Quarcoo Sara też jest wokalistka i była partnerką Tymona Tymańskiego (52 l.). Jej córeczka Rozalia (8 l.), tuz po urodzeniu ciężko chorowała. Brylewski został pobity na początku 2018 roku. Po powrocie ze szpitala do domu wymagał ciągłego leczenia. Na kilka tygodni przed śmiercią trafił ponownie do szpitala będąc w stanie śpiączki, z które się już nie wybudził. Zmarł 3 czerwca w szpitalu przy ul. Szaserów w Warszawie. Został pochowany w kolumbarium na Powązkach Wojskowych. W sądzie trwa ciągle proces Tomasza J. oskarżonego o pobicie muzyka ze skutkiem śmiertelnym.

Paweł Rozwadowski "Kelner" (1962-2020) - wokalista, gitarzysta i autorem tekstów, współzałożyciel takich zespołów jak: Fornit, Izrael oraz Deuter. Jego partnerką życiową była Agnieszka Wosińska (51 l.), aktorka znana z „Klanu”. Zmarł w wyniku choroby nowotworowej i został pochowany na Cmentarzu Bródnowskim.

Andrzej Siewierski (1964-2007) – wokalista i lider zespołu Azyl P. znanego z przeboju „Mała Maggie”. Po zakończeniu działalności grupy w 1986 roku zajął się biznesem. Zginął 28 grudnia 2007 w Dąbrówce Zabłotniej w wieku 43 lat. Muzyk popełnił samobójstwo rzucając się pod pociąg.

Andrzej „Szczota” Szymańczak (1968-1998) – perkusista zespołu Closterkeller i Kult. Zmarł nagle 12 kwietnia 1998 roku w wyniku zadławienia się gumą do żucia podczas snu. Pośrednią przyczyną śmierci były narkotyki, od których był uzależniony. Pamięci Andrzeja Szymańczaka poświęcony został teledysk do utworu "Komu bije dzwon". Został pochowany na Cmentarzu Parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus i Męczenników Rzymskich w Warszawie.

Paweł Berger (1950-2005) – klawiszowiec i kompozytor zespołu Dżem. Zginął w wypadku samochodowym na trasie A4, w okolicach Jaworzna. Zespół Dżem wracał wówczas z koncertu w Rzeszowie. Przyczyną zgonu muzyka był uraz szyjnego odcinka kręgosłupa. Został pochowany na cmentarzu w katowickiej dzielnicy Piotrowice.

Ryszard Riedel (1956-1994) – wokalista zespołu Dżem. Był uzależniony od narkotyków. Na dwa tygodnie przed śmiercią usunięty z zespołu, gdy przebywał już w szpitalu cierpiąc na amnezję. Zmarł na niewydolność serca w Chorzowie i został pochowany w Tychach na cmentarzu Wartogłowcu. Na nagrobku wykuto cytat („W życiu piękne są tylko chwile...”) z utworu „Naiwne pytania”. Po śmierci żony Małgorzaty w 2007 roku wykuto dodatkowy napis – Tylko ty i ja..., zaczerpnięty z tytułu innego utworu Dżemu. Miał syna Sebastiana (42 l.), wokalistę i gitarzystę zespołu Cree oraz córkę Karolinę (40 l.). O życiu Ryśka Riedla powstał film „Skazany na bluesa” ze znakomitą rolą Tomasza Kota (43 l.).

Tomasz Wojnar „Siwy” (1965-2018) – lider zespołu Defekt Muzgó. Pochowany na cmentarzu w Wałbrzychu.

Krzysztof Ostasiuk (1961-2002) – wokalista zespołów Fatum, Hetman, Deef, Zefir. Zmarł na wylew przed własnym domem. Inna z wersji podaje odmę płucną po źle przeprowadzonej reanimacji. Spoczął na Cmentarzu Bródnowskim.

Sławomir Wysocki (1957-2003) – gitarzysta zespołu Róże Europy, po tym jak z grupy odszedł Artur Orzech (56 l.), znany polski dziennikarz. Skomponował ich największy hit „Jedwab”. Zmarł na zawał serca i został pochowany na Cmentarzu Bródnowskim.

Janusz "Grzmot” Rołt (1957-1990) – basista i perkusista takich zespołów jak Armia, Brygada Kryzys i Lech Janerka. Popełnił samobójstwo. Pochowany jest na Cm. Północnym w Warszawie.

Dariusz "Skandal" Hajn (1964-1995) - wokalista zespołu Dezerter. W 1984 roku piosenka „Spytaj milicjanta” trafił na międzynarodową kasetę World Class Punk. Hajn opuścił zespół w 1986 roku z powodu konfliktu z członkami grupy, którym nie podobało się uzależnienie wokalisty od środków odurzających. Jego grób na Cm. Północnym jest bardzo skromny.