Groby z polskich filmów i seriali. Nie tylko "Klan" i "M jak miłość". (Nie)zapomniani WIDEO

Groby w polskich filmach i serialach
Autor: mat. własny (Nie)zapomniani. Cmentarne historie

W kolejnym odcinku programu "(Nie)zapomniani. Cmentarne historie", Maciej Gąsiorowowski przybliża tajemnice filmów i seriali, jeśli chodzi o sceny nagrywane na cmentarzach. Bohaterowie telewidzów umierali w różny sposób, często tragiczny. Zobaczcie, jak pochowane są postaci znane z popularnych polskich seriali.

Groby z polskich filmów i seriali. Nie tylko "Klan" i "M jak miłość" | Niezapomniani

W 12. odcinku serialu „Dom” (Kto dziś tak umie kochać) pojawia się scena pogrzebu Ryszarda Popiołka (Wacław Kowalski), dozorcy kamienicy przy ul. Złotej 25. Widzimy w nim mieszkańców tytułowego domu, którzy opłakują pana Rysia. Wzruszającą przemowę mówi doktor Kazanowicz (Tadeusz Janczar). Scena była kręcona na Starych Powązkach przy grobie Kazimierza Pacuskiego (1908-1960), mistrza powroźniczego, I żaglomistrza.

Najstarsza warszawska nekropolia pojawia się także w "Czasie honoru" (14. odcinek pt. "Krzyż Walecznych"). Widzimy wówczas pogrzeb rotmistrza Czesława Konarskiego, ojciec Władka i Michała (Jan Englert). Bohater zostaje pochowany na Starych Powązkach pod fałszywym nazwiskiem Biernacki. Bohaterowie serialu TVP2 często spotykali się na tym cmentarzu by dogadać szczegółu wielu akcji. Po wojnie zostaje tu także pochowany Janek Markiewicz (Antoni Pawlicki), który w 65 odcinku został zastrzelony przez pułkownika UB Leona Wasilewskiego (Adam Woronowicz) 

Stare Powązki pojawiają się także w serialu "Polskie drogi". Widać je podczas pogrzebu ojca Władysława Niwińskiego, Leopolda (Piotr Pawłowski) w 9. odcinku pt. "Do broni"). Robią one za Cmentarz Rakowicki w Krakowie. W scenie widać robowiec rodziny Rosińskich. W ostatnim odcinku pt. "W obronie własnej" na Cmentarzu Powązkowskim dochodzi także do zasadzki hitlerowców podczas zbiorowego i tajnego pogrzebu bohaterów "Polskich dróg" – m.in. Leona Kurasia (Kazimierz Kaczor). Dochodzi do strzelaniny, w której ginie m.in. Władysław Niwiński (Karol Strasburger)

Grobowiec Hermana Junga (1818-1890) - browarnika i piwowara niemieckiego pochodzenia, który produkował jako pierwszy w Polsce ekstrakt słodowy. Znajduje się on na cmentarzu ewangelicko-augsburskim w Warszawie. W 1981 roku pojawił się on w 10. odcinku serialu "07 zgłoś się". Zagrał tytułowy grobowiec rodziny von Rausch. W serialu akcja działa się w miejscowości Wadowiec. Słynny porucznik Sławomir Borewicz pojawiał się także na cmentarzu w 9. odcinku pt. "Rozkład Jazdy", gdzie rozmawiał z opiekunem cmentarza (Wojciech Cacko-Zagórski) przed grobem Jana Sulimy, a właściwie Zygmunta Miedzianowskiego (Wojciech Standełło).

Najsłynniejszy grób serialowy to grobowiec rodziny Lubiczów z "Klanu". Mieści się on na Cmentarzu Bródnowskim. Pochowani są tu Maria i Władysław Lubiczowie oraz ich syn Ryszard i synowa Krystyna. To także symboliczna mogiła ich córki, zakonnicy Doroty. Pierwotnie to grobowiec rodziny Seweryników, w którym pochowane są m.in. malutkie dzieci – Jacuś i Oluś.

Równie popularnym serialowym grobem jest mogiły z "M jak miłość", gdzie spoczywają Hanka Mostowiak i Lucjan Mostowiak. Cmentarz z serialowej Grabiny, tak naprawdę mieści się w podwarszawskim Słomczynie. A grobu fizycznie nie ma. - Ekipa, gdy kończy zdjęcia, zabiera ten pomnik. To nie jest żaden marmur czy granit, tylko pomalowany styropian – mówił wiele lat temu „Super Expressowi” zarządca cmentarza Wojciech Szadkowski. W „M jak miłość” widzieliśmy także grób Zenona (1936-2001) i Michał (1974-2014) Łagodów, czyli ojca i przyrodniego brata Marii Zduńskiej-Rogowskiej. Michał (Paweł Okraska) był także byłym mężem Małgosi Mostowiak-Chodakowskiej. Później miał wątek homoseksualny z Grzegorzem (Marek Probosz). Nie był jednak gejem. W kolejnych odcinkach związał się z Dorotą Stadnicką (Ewa Gorzelak) i Grażyną Raczyńską (Bożena Stachura), która została potem jego żoną. Ta go jednak nie kochała i para się rozwiodła. Potem ponownie związał się z Małgosią. Para planowała ślub i spodziewała się dziecka. Do uroczystości nie doszło, gdyż Michał zginął w wypadku na autostradzie, a Małgosia straciła ciążę. Zgodnie ze swoją ostatnią wolą Łagoda spoczął obok ojca Zenona (Emil Karewicz) na cmentarzu w Grabinie. W telenoweli TVP2 widzieliśmy także grób Kasi Mularczyk (1985-2015, grana przez Agnieszkę Sienkiewicz), ukochanej Marcina Chodakowskiego (Mikołaj Roznerski), która umarła przy porodzie syna Szymka.

Akcja na cmentarzu działa się także w serialu "Przyjaciółki". Widzowie widzieli w nim m.in. grób Michała (Marcin Rogacewiacz), męża Patrycji (Joanna Liszowska), czy też grób Franka Strzeleckiego, tragicznie zmarłego w katastrofie syna Anki (Magdalena Stużyńska). Prywatnie grał go Kajetan Borowski, wnuk byłego marszałka Sejmu Marka Borowskiego. W serialu Polsatu grał także jego brat bliźniak Antek.

Sceny przy grobach rozgrywają się także w "Barwach szczęścia". Widzowie widzieli już mogiły Romana i Marii Pyrków (Olaf Lubaszenko i Izabela Kuna), czy też Marty Walawskiej (Katarzyna Zielińska).

W "Na Wspólnej" widać było wzruszające sceny z pogrzebu Janusz aGajewskiego (Radosław Pazura). Pilot został pochowany w kolumbarium. Bohater serialu TVN był ukochanym Marty Konarskiej (Joanna Jabłczyńska). Zginął w wypadku, a jego serce trafiło do Pawła, postaci granej przez Rafała Cieszyńskiego, który później zakochał się w Marcie. Zdjęcia pogrzebu zostały nakręcona na Cmentarzu Południowym pod Warszawą. Inna bohaterka "Na Wspólnej", w którą wcielała się Laura Breszka zmarła w tragicznym wypadku. Natalia zostawiła Marka (Grzegorz Gzyl) i kilkumiesięcznego syna Szymka (Oliwia Glanowska). Breszka wróciła do „Na Wspólnej” jako siostra bliźniaczka zmarłej bohaterki. Zrobiła sobie nawet zdjęcie przy grobie fikcyjnej siostry bliźniaczki.

"Pierwsza miłość". Melka (Ewa Jakubowicz) po śmierci Łukasza (Jan Wieczorkowski odwiedzi grób męża, który zginął, żeby ocalić jej życie. Bohaterka zjawia się na cmentarzu i zapala znicz przy grobie męża.

"Na dobre i na złe". Adam Krajewski (Grzegorz Daukszewicz) był ukochanym Wiktorii Consalidy (Katarzyna Dąbrowska). Zmarł na skutek komplikacji po wypadku w szpitalu w Leśnej Górze. W serialu nie było widać pogrzebu. Póżniej pokjawiło się tylko kilka kadrów jego grobu w kolumbarium.

"Miasto 44". Sceny na cmentarzu ewangelicko-augsburskim w Warszawie zostały nakręcone poza nekropolią. W obawie przed zniszczeniami nekropolii wybudowano specjalny plan na jednym z placów pod Warszawą.

"Stawka większa niż życie". W 2 odcinku pt. "Hotel Excelsior" widzimy grobowiec Amalie Viebig i Wilhelm Albert Viebig z Cmentarza Ewangelicko-Augsburskiego w Łodzi. Robi on za mogiłę w Siedlicach, gdzie Hans Kloss otrzymał tajną wiadomość w bukiecie kwiatów.

"Ranczo". W serialu TVP widać sceny na cmentarzu w Jeruzalu, który robi za Wilkowyje. Znajduje się tam min. grób Jana Japycza (Leon Niemczyk), który często odwiedzają jego kompani z ławeczki pod sklepem "U Krysi". Wówczas popijają wtedy jego ulubionego Mamrota.

"Skutki noszenia kapelusza w maju" (1993). Mateusz grany przez Wiesława Michnikowskiego na cmentarzu odwiedza grób swojej filmowej matki granej przez Barbarę Krafftówną. Spotyka tam Anię (Katarzyna Chrzanowska), która przychodzi na grób rodziców

"Ojciec Mateusz" (Odcinek 101 "Tajemnica cmentarza"). Akcja toczy się przy grobie Karola Weissheita (1791-1952) – przemysłowca, właściciela wytwórni powozów. Mogiła nie mieści się jednak w Sandomierzu, a na cmentarzu ewangelicko-augsburskim w Warszawie. W 210. odcinku pojawiają się sceny na cmentarzu komunalnym na Krukowie w Sandomierzu.Sceny na cmentarzach kręcono także w filmie "Na bank się uda" (cmentarz Podgórski w Krakowie), czy w  serialach "Komisarz Alex", "Komisja morderstw", "Oficer" czy "Kryminalni" (m.in. odcinek 74 "Do rąk własnych"), gdzie widzimy grób tragicznie zmarłej młodej skrzypaczki Sylwii Kubiś. W 2 sezonie serialu "Glina" nagrywano scenę pogrzebu jednej z ofiar seryjnego mordercy. Sceny nagręcono na Cmentarzu Bródnowskim, m.in. przy grobie Władysława Niedziałka (1895-1939), mistrza kamieniarstwa.

Komentarze
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze