"Janosik" to nie tylko serialowa fikcja. Twórców kultowej produkcji zainspirowała prawdziwa historia

2021-06-11 14:16
Janosik. Marek Perepeczko, Witold Pyrkosz (Jędruś Pyzdra), Bogusz Bilewski (Waluś Kwiczoł), Jerzy Cnota (Gąsior)
Autor: archiwum se.pl Janosik. Marek Perepeczko, Witold Pyrkosz (Jędruś Pyzdra), Bogusz Bilewski (Waluś Kwiczoł), Jerzy Cnota (Gąsior)

Przygody szlachetnego zbójnika w latach 70. śledziła cala Polska. Niewielu wie, że Janosik to jednak nie tylko ikona pop kultury, ale żył na prawdę, dla wielu do dziś pozostając bohaterem.

Marek Perepeczko. Tak wygląda grób słynnego Janosika. Niezapomniani

Serial w reżyserii Jerzego Passendorfera mimo upływu lat wciąż ogląda się z przyjemnością, choć większość widzów w przygodach tytułowego Janosika i jego towarzyszy widzi jedynie telewizyjną fikcję. Okazuje się jednak, że w serial jest bliższy prawdziwemu życiu, niż mogłoby się zdawać. Pierwowzorem głównego bohatera stał się Juraj Jánošík, karpacki zbójnik, który do dziś Słowacy uważają za swojego bohatera narodowego.

Twórcy "Janosika" nie pomylili się, dostrzegając w historii XVIII-wiecznego wyjętego z pod prawa górala potencjał na telewizyjny hit. Przygody szlachetnego rozbójnika, który łupi bogatych, by pomagać biednym, niczym polski Robin Hood od chwili premiery serialu w 1973 r. przyciągały miliony widzów, robiąc na nich ogromne wrażenie, Malownicze plenery, w których rozgrywa się akcja serialu, do dziś przyciągają liczne wycieczki, które przemierzają Podhale śladami ulubionego bohatera. Zdjęcia powstawały m. in. na terenie rezerwatu przyrody Przełom Białki pod Krempachami niedaleko Nowej Białki, w Dolinie Chochołowskiej, a także na zamku w Pieskowej Skale pod Ojcowem czy w zamku Ogrodzieniec.

Zaskakuje jednak fakt, iż serial - choć stał się niekwestionowanym hitem lat 70. - jego gwiazdom nie przyniósł zbyt wiele szczęścia. Zaczęto nawet mówić o "klątwie Janosika". Grający w nim główną rolę Marek Perepeczko stał się gwiazdą z dnia na dzień, a zarazem obiektem westchnień wielu Polek. Podobną popularność zyskała też serialowa Maryna czyli Ewa Lemańska. Oboje, choć nie brakowało im aktorskiego talentu, role w kultowym serialu zaszufladkowały na wiele lat. Dla Lemańskiej stało się to nawet powodem do całkowitej rezygnacji z aktorstwa i wyjazdu do Stanów Zjednoczonych.

Emisja w TV:

Janosik

sobota 8.40 TVP Historia

niedziela 9.25 TVP Historia

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze