Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz nie żyje. Oto jego najbardziej znane kompozycje

2021-07-31 16:13
Jerzy Duduś Matuszkiewicz nie żyje
Autor: AKPA

Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz to muzyk jazzowy, saksofonista, kompozytor muzyki do seriali i filmów z czasów PRL-u. Jego kompozycje słyszał i wielokrotnie nucił pod nosem niemal każdy. Na liście muzycznej dzieł Jerzego Matuszkiewicza są kompozycje do takich seriali telewizyjnych jak m.in. "Janosik", "Czterdziestolatek", "Czterdziestolatek 20 lat później", "Alternatywy 4", "Stawka większa niż życie". Muzyk komponował też znane piosenki jak m.in. "Mam ochotę na chwileczkę zapomnienia", "Jeszcze w zielone gramy".

Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz, muzyk jazzowy, saksofonista, kompozytor muzyki do seriali i filmów z czasów PRL-u, nie żyje. Ale jego dzieła znał i zna niemal każdy. Jego utwory można usłyszeć, oglądając kultowe seriale z czasów PRL. Na liście muzycznej dzieł Jerzego Matuszkiewicza są kompozycje do takich seriali telewizyjnych jak m.in. "Wojna domowa", "Janosik", "Czterdziestolatek", "Czterdziestolatek 20 lat później", "Alternatywy 4", "Stawka większa niż życie". Muzyk komponował też znane piosenki takie jak m.in. "Mam ochotę na chwileczkę zapomnienia", "Jeszcze w zielone gramy".

Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz otrzymał wiele wyróżnień i nagród za swe muzyczne osiągnięcia. W 2006 roku został odznaczony przez krakowski „Jazz Club” medalem Złoty Helikon oraz przez krakowską „Piwnicę pod Baranami” brązową statuetką Baranka Jazzowego. W 2008 roku otrzymał Złotego Fryderyka. Postanowieniem prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego z 11 listopada 1997, w uznaniu wybitnych zasług dla kultury narodowej, został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W marcu 2012 roku otrzymał tytuł „Honorowego Obywatela Miasta Jasła”. W 2005 został odznaczony Srebrnym, a w kwietniu 2013 Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W 2021 został uhonorowany Orłem za osiągnięcia życia. Niestety, 30 lipca 2021 roku Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz zmarł.

Oto kultowe seriale z muzyką Jerzego "Dudusia" Matuszkiewicza:

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE