Kayah choruje na Hashimoto. Co to za choroba?

2015-11-23 17:33 i.d
Kayah
Autor: Mieszko Piętka

Kayah od lat zmaga się z chorobą o nazwie Hashimoto. Co kryje się pod tą dziwnie brzmiącą nazwą? Czym jest i jakie są objawy choroby Hashimoto?

Kayah systematycznie musi kontrolować swój stan zdrowia. Wszystko przez uciążliwą chorobę Hashimoto, na którą zapadła wokalistka. Na czym polega i jakie są objawy tego schorzenia? Hashimoto to inaczej przewlekłe zapalenie tarczycy, które dotyka głównie kobiety w średnim wieku. Choroba jest ciężka do zdiagnozowania, a jej leczenia polega głównie na usuwaniu skutków, a nie przyczyn schorzenia. Objawy Hashimoto to między innymi sucha skóra, ciągłe zmęczenie, skłonność do depresji, marznięcie, obfite miesiączki, wysoki poziom cholesterolu oraz powiększenie lub zanik tarczycy. Nazwa choroby pochodzi od nazwiska japońskiego lekarza.

O swoich problemach ze zdrowiem Kayah opowiedziała w wywiadzie dla Gali. Wokalistka musi między innymi stosować restrykcyjną dietę. Nie może również pozwolić sobie na zabiegi medycyny estetycznej:

- Hashimoto, na które choruję od prawie dekady, nie pozwala nawet na część zabiegów medycyny estetycznej. To dość kapryśna choroba, wymaga eliminacji z diety glutenu, nabiału i cukru. Tylko wtedy można walczyć z obrzękami i nadwagą oraz predyspozycją do depresji. Ale ciężko jest żyć z ciągłymi restrykcjami - czytamy w "Gali".

Zobacz: Kayah szczerze o zdradzie. Który partner nadużył jej zaufania?