Krzysztof Penderecki nie żyje. Wybitny kompozytor miał 86 lat

2020-03-29 8:46 PMar
Krzysztof Penderecki nie żyje
Autor: AKPA Krzysztof Penderecki nie żyje

W niedzielny poranek smutne wieści napłynęły do nas z Krakowa. Jak poinformowała Radio Kraków jego rodzina, zmarł Krzysztof Penderecki. Nasz wybitny kompozytor odszedł z tego świata w wieku 86 lat.

Krzysztof Penderecki był jednym z najwybitniejszych polskich muzyków, światowym autorytetem w dziedzinie muzyki klasycznej, laureatem dziesiątek prestiżowych nagród, m.in czterokrotnie zdobył Nagrodę Grammy: w 1988, 1999 (dwie) i 2017 roku. Szereg uczelni wyższych w Europie i Stanach Zjednoczonych przyznało mu tytuł doctora honoris causa. Był też kawalerem najwyższego polskiego odznaczenia, Orderu Orła Białego.

Muzyk urodził się 23 listopada 1933 r. w Dębicy. Kompozycję zaczął studiować pod kierunkiem Franciszka Skołyszewskiego. Studia kontynuował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej (obec. Akademii Muzycznej) w Krakowie. Ukończył je w 1958 r. Na arenie międzynarodowej po raz pierwszy pokazał się w 1959 r. na Festiwalu Warszawska Jesień. W 1972 roku został mianowany rektorem krakowskiej Akademii Muzycznej. 

Muzyka Pendereckiego  wielokrotnie była wykorzystywana przez twórców filmowych. Jego u twory znalazły się m.in. w takich filmach jak "Egzorcysta" Williama Friedkina, "Lśnienie" Stanleya Kubricka, "Dzikość serca" Davida Lyncha, "Ludzkie dzieci" Alfonso Cuaróna, "Katyń" Andrzeja Wajdy oraz "Wyspa tajemnic" Martina Scorsese.

 

Pogrzeb Królikowskiego. Rodzina i przyjaciele pożegnali aktora

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Najnowsze