Kuchenne rewolucje - Cegłów. Tragiczny utarg i pustki. Gessler miała co robić!

2020-09-24 21:45 wp
Kuchenne rewolucje - Cegłów. Pustki w restauracji i dramatyczny utarg
Autor: Instagram @kuchennerewolucjetvn Kuchenne rewolucje - Cegłów. Pustki w restauracji i dramatyczny utarg

Cegłów to niewielka, ale ważna historycznie miejscowość. W 1920 roku toczyły się tu walki w obronie stolicy. Dziś wielu mieszkańców dojeżdża stąd do Warszawy. Swój lokal w centrum Cegłowa postanowił otworzyć 30-letni Konrad. Restaurację ukrytą w podwórku jednak ciężko znaleźć. Nie ma tam nawet szyldu z jej nazwą. Prawdziwa konspiracja! Tylko najbardziej głodni i wytrwali, z detektywistyczną żyłką, znajdą to miejsce. Jak Magda Gessler poradzi sobie z tak karkołomnym zadaniem?

Konrad jest jednocześnie właścicielem, szefem kuchni, zaopatrzeniowcem, kelnerem, a jeśli trzeba to i sprzątaczem „W podwórku”. Pomaga mu o dwa lata młodsza żona Katarzyna i ukochana teściowa Anna. Za smak dań odpowiada jednak Konrad. To on gotuje, smaży i dusi. Kieruje się prostą zasadą – ma być domowo, prosto i smacznie. Tyle że na kotlety schabowe i mielone, pieczenie, pierogi i zupy przychodzi zaledwie kilka osób dziennie, a czasem nie ma tu żywego ducha. Z dwustu złotego utargu nie sposób utrzymać restauracji. Czy "Kuchenne rewolucje" zamienią mocno ukryty i rzadko odwiedzany przez gości lokal w świetnie prosperującą restaurację?

Magda Gessler pomogła lokalowi w Cegłowie wyjść na prostą. Stworzyła zupełnie nowe miejsce - Bistro Fiołek. Od tamtej pory lokal ma gorący okres, a właściciele i obsługa ręce pełne roboty. Kuchenne Rewolucje w Cegłowie udały się! Zobacz przykładowe menu i wnętrze, które zostawiła tam Magda Gessler.