Lekcja historii z gwiazdami. Najbliższy Wielki Test przypomni syłnne poslkie zwycięstwa

2020-09-16 9:27 Aleksandra Niedźwiedź
Anna Popek
Autor: Akpa Anna Popek. Śledząc karierę dziennikarki, trudno nie odnieść wrażenia, że w kontaktach z mediami kieruje się zasadą: „co w sercu to na języku”. Nie zawsze się to dla niej dobrze kończy. Jej spontaniczne, a nie zawsze do końca przemyślane wypowiedzi regularnie dostarczają paliwa jej krytykom.

To jej zawdzięczamy wiele spośród najsłynniejszych zwycięstw w dziejach Polski. Pora je przypomnieć. Najbliższy Wielki Test poświęcony będzie poświęcony polskiej husarii.

Bitwa Warszawska na Narodowym. Tak powstawała scenografia do wielkiego widowiska

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Legendarna formacja militarna czasów I Rzeczpospolitej przez długi czas uchodziła za najskuteczniejszą jazdę w polskiej kawalerii. Największe triumfy odnosiła na polu bitwy w XVII w., m.in. w 1605 r., kiedy rozbiła wojska szwedzkie pod Kircholmem, w 1610 r. w bitwie pod Kłuszynem, zwyciężając nad armią szwedzką czy w 1621 r. pod Chocimiem w starciu z Imperium Osmańskim. Dodatkowej sławy przysporzyło zaś polskiej husarii jej charakterystyczne uzbrojenie, które wyraźnie odróżniało polskich żołnierzy na polu bitwy i budziło respekt przeciwnika, czyli imponujących rozmiarów skrzydła, które zakładano, idąc w bój.

Historia husarii do dziś budzi w Polakach podziw i dumę, ale jednocześnie krąży na temat tej formacji wiele przekłamań i mitów. W najbliższą środę rozwieją je Anna Popek i Przemysław Babiarz w ramach „Wielkiego testu o husarii”, podczas którego z pytaniami prowadzących zmierzą się znani i lubiani. Aktorzy, muzycy, sportowcy i dziennikarze walczyć będą w dwuosobowych duetach o nagrodę główną, która przeznaczona zostanie na wybrany przez zwycięzców cel charytatywny.

Emisja w TV:Wielki test o polskiej husariiśroda 21.00 TVP 1

Najnowsze